Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Sport | Sporty walki

Maria Jasko brązową medalistką ME (zdjęcia)

Po raz drugi w najlepsi karatecy z Europy zawitali na mistrzostwa do Bułgarii. W zawodach w Warnie wzięło udział ponad 600 zawodników z całej Europy, w tym dwie największe ekipy z Rosji i Polski.

Z ostrowskiego klubu w tych prestiżowych zawodach wzięło udział czterech juniorów oraz jedna seniorka.

Pierwszego dnia wystartowali młodsi zawodnicy. Niestety ostrowscy juniorzy mieli bardzo trudne zadanie. Julia Skwierczyńska w pierwszej walce stanęła na przeciwko Darii Rybchak z Rosji, ubiegłorocznej mistrzyni Europy. Rosjanka wygrała decyzją sędziów.

Magda Baczewska z kolei walczyła Iloną Aratowską z Ukrainy, zdobywczynią pucharu Europy z 2015 roku. Ukrainka zwyciężyła po werdykcie sędziowskim. Warto dodać, że obie przeciwniczki naszych dziewczyn spotkały się w finale.

Kolejna ostrowianka Dominika Wojewódzka walczyka z Węgierką. Katia Kotorman przegrała z Dominiką jednogłośną decyzją składu sędziowskiego. Niestety w kolejnej walce młoda zawodniczka stanęła na przeciwko potężnej Kristiny Loginovei z Rosji. Różnica masy ciała wynosiła 15 kg, walka z tą przeciwniczką zakończyła się przegraną Dominiki.

Tego samego dnia w kata startował Maciej Grabowski. Ostrowski zawodnik wykonał zaawansowane kata Geksai Sho i otrzymał 31,5 punktów. Nie dały one jednak prawa startu w turze finałowej, gdzie spośród 34 zawodników tylko czterech walczyło o medale.

Drugiego dnia walczyli seniorzy. Wszyscy liczyli na medal Marii Jasko. Los po raz kolejny nie był po stronie ostrowskiej zawodniczki. Już w pierwszej walce Maria trafiła na mistrzynię świata Ulianę Grebenshchnikovą. Licznie przybyła polska ekipa w napięciu czekała na wyjście obu znanych zawodniczek. Wrzawa na trybunach wskazywała, że wszyscy oczekują efektownego pojedynku i nie zawiedli się. Doskonale przygotowana Maria stawiła zacięty opór Rosjance i walczyła jak równa z równą do samego końca. Mimo przegranej była to jedna z najlepszych walk kobiet na tych mistrzostwach Europy.

Nie był to jednak koniec zmagań Marii. Pozostała jej jeszcze walka o trzecie miejsce. Jako przeciwniczkę miała doświadczoną Węgierkę Hajnalkę Silman. Zdeterminowana Maria postawiła wszystko na jedną kartę i w bardzo dobrym stylu wygrała ten pojedynek. Walka trwała zaledwie 90 sekund. Po raz kolejny Maria Jasko stanęła na podium zdobywając brązowy medal.

W mistrzostwach Europy w Warnie wzięło udział ponad 600 zawodników z Europy oraz Kazachstanu, Iranu i Izraela. Zdecydowanym zwycięzcą była drużyna zawodników z Rosji zdobywając 70 procent medali, na drugim miejscu byli Polacy a na trzecim Ukraina.

Opiekunem i sekundantem zawodników OKKK był sensei Radosław Grabowski.