Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Światowy Dzień AIDS (wideo)

1 grudnia tradycyjnie już, od 1988 roku, obchodzimy jako Światowy Dzień AIDS. Jest to okazja do przesłania znaku solidarności z ludźmi żyjącymi z HIV i AIDS, a także przypomnienia sobie zasad profilaktyki dotyczącej HIV.

Jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie w naszym kraju oficjalne dane mówią o 20 756 zakażonych ogółem (z czego co najmniej 6 187 osób zostało zakażonych w związku z używaniem narkotyków) oraz 3 408 zachorowań na AIDS.

Szacuje się, że w Polsce żyje nawet 30 000-35 000 osób zakażonych, dodatkowo 50 proc. z nich nie wie, że żyje z wirusem i może nieświadomie zakażać.

Zakażenia nie dotyczą grup ryzyka, a raczej konkretnych zachowań ryzykownych. Niepokojącym jest fakt, że coraz więcej zakażeń przenosi się drogą kontaktów heteroseksualnych.

Aby czuć się bezpiecznie i zadbać o zdrowie swoje oraz swoich najbliższych, warto wykonać test w kierunku HIV. Wiedza o zakażeniu pozwala na wdrożenie skutecznej terapii, która podnosi jakość życia i wpływa na jego wydłużenie.

Testy można wykonać m.in. w Punktach Diagnostyczno-Konsultacyjnych: bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania. Aktualna lista PKD dostępna jest pod adresem www.aids.gov.pl/pkd. Na wynik czeka się od jednego do kilku dni.

Pełną informację nt. przebiegu testu w kierunku HIV można uzyskać w Telefonie Zaufania AIDS, nr (22) 692-82-26 oraz 801-888-448 od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-21.00.

Najskuteczniejszą metodą uniknięcia zakażenia HIV jest znajomość dróg zakażenia wirusem, a także zasad skutecznej profilaktyki.

Ludzki wirus nabytego niedoboru odporności (HIV) może przenieść się tylko na 3 sposoby: podczas stosunków seksualnych z osobą zakażoną bez zastosowania prezerwatywy; przez kontakt z zakażoną krwią innej osoby, gdy widoczna ilość świeżej krwi dostanie się do rany bądź błon śluzowych; podczas porodu lub karmienia dziecka piersią przez matkę zakażoną HIV.

- Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia, wskazane jest niepodejmowanie ryzykownych zachowań seksualnych, stosowanie prezerwatyw, unikanie stosowania narkotyków drogą dożylną (a także innych środków, które zmniejszają zdolność kontrolowania własnych zachowań), używanie zawsze jednorazowych igieł i strzykawek - informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie.

Ryzyko przeniesienia zakażenia z matki żyjącej z HIV na dziecko można zmniejszyć do minimum, podając odpowiednie leki, rozwiązując ciążę przy pomocy cesarskiego cięcia oraz nie karmiąc piersią. Wymaga to jednak wykonania odpowiednio wcześniej testu w kierunku HIV, aby poznać status serologiczny matki.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.