Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Edukacja


1 września 2017 roku gimnazja przestaną istnieć (zdjęcia)

Na spotkanie dotyczące reformy edukacji, które zorganizowało Kuratorium Oświaty w Ostrołęce, zaproszono dyrektorów szkół, nauczycieli oraz rodziców. Wizytatorzy oraz kierownik kuratorium objaśniali zmiany i uspokajali osoby, które obawiają się o przyszłość uczniów i nauczycieli gimnazjów.

oswiata1_02_12_16

Spotkanie nie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a niska frekwencja, jak mówili uczestnicy, mogła być wynikiem niedostatecznego rozpropagowania wydarzenia wśród rodziców.

Nie wszyscy zainteresowani reformą otrzymali też oczekiwane informacje, bo, jak mówił jeden z rodziców, myślał, że usłyszy jaka będzie przyszłość konkretnego gimnazjum, w którym naukę rozpoczęło niedawno jego dziecko. Niestety, spotkanie dotyczyło tylko i wyłącznie ustawowych założeń reformy i nie przybliżyło uczestnikom tego, co stanie się ze szkołami w Ostrowi Mazowieckiej.

- Dotychczasowa szkoła podstawowa sześcioletnia, stanie się szkołą ośmioletnią. Z dniem 1 września 2017 roku gimnazja, jako typ szkoły przestają istnieć. Dotychczasowe licea trzyletnie zmienią się w licea ogólnokształcące czteroletnie, obecne technikum czteroletnie będzie technikum pięcioletnim, natomiast trzyletnie zasadnicze szkoły zawodowe przekształcą się w branżowe szkoły pierwszego i drugiego stopnia - tłumaczyła Iwona Murawska, starszy wizytator z Kuratorium Oświaty w Ostrołęce.

Jak zapowiedzieli przedstawiciele kuratorium, to organ prowadzący, czyli w tym przypadku Urząd Miasta w Ostrowi Mazowieckiej, ogłosi sieć szkół, która będzie funkcjonowała w Ostrowi Mazowieckiej po wprowadzeniu w życie reformy. Samorząd ma na to czas do marca 2017 roku.

- Mamy przedstawić informacje i podstawowe założenia reformy i co mniej więcej może się dziać z daną szkołą lub jakie mogą być losy ich dzieci. Mamy za zadanie przedstawiać suchą i rzetelną informację dotyczącą reformy, ale nie możemy powiedzieć, co się stanie w konkretnej szkole, bowiem ustawa daje możliwość manewru organom prowadzącym, aby te ustaliły siec szkół w taki sposób, aby, ich zdaniem, najbardziej optymalnie zaspokajały potrzeby edukacyjne na danym terenie - powiedział Michał Giers, kierownik ostrołęckiej delegatury kuratorium.

Reforma edukacji wywołała niepokoje wśród nauczycieli i rodziców
Wśród uczestników podniosły się głosy, że przed wprowadzeniem reformy nie prowadzono żadnych konsultacji z nauczycielami, choć powszechnie informuje się, że takowe były. Z braku dostatecznych informacji, wśród pedagogów panuje zaniepokojenie i poirytowanie.

Czy nauczyciele gimnazjów stracą pracę? Czy uczniowie będą mieli zapewnione równe szanse nauczania? Czy po drodze nie wynikną poważne komplikacje, których ustawodawca nie przewidział? Władze oświatowe uspokajają i zapowiadają, że wszystko przebiegnie sprawnie i zwolnień nie będzie. To w teorii, a jak będzie w praktyce, okaże się już w najbliższych latach.

Dokładne informacje na temat nowej reformy oświaty można uzyskać, wchodząc na stronę "Dobra Szkoła".

W poszczególnych zakładkach znajdziemy szczegółowe informacje dotyczące wprowadzanych zmian. Każdy może też osobiście odwiedzić Kuratorium Oświaty w Ostrołęce, gdzie zostaną mu udzielone dokładne informacje na temat reformy.

Dodaj komentarz



Zobacz zdjęcia: 1 września 2017 roku gimnazja przestaną istnieć (zdjęcia)

1/13
2/13
3/13
4/13
5/13
6/13
7/13
8/13
9/13
10/13
11/13
12/13

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.