Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Całkowita spłata kredytu hipotecznego przed czasem - czy to się opłaca?

Udało ci się otrzymać kredyt hipoteczny na zakupienie mieszkania lub wybudowanie domu? W takim przypadku na pewno wiesz, że posiadanie takiego kredytu jest ryzykowne. Zwykle zaciągamy go na kilkadziesiąt lat i musimy potem miesiąc w miesiąc spłacać raty. Czy wtedy, gdy mamy dodatkową gotówkę, warto spłacić kredyt hipoteczny przed czasem?

pieniadze_euro_03_11_17

Raty kredytów hipotecznych wynoszą od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. To duże obciążenie dla domowego budżetu. Nigdy nie wiemy, co czeka nas w kolejnym miesiącu, więc możemy powiedzieć, że kredyty hipoteczne są ryzykowne.

Większość kredytobiorców spłaca swoje zobowiązania w uzgodnionych wcześniej terminach. Niektórzy z nas jednak mają pieniądze pozwalające na spłatę zobowiązania w całości przed czasem. O czym powinniśmy wtedy pamiętać?

Wcześniejsza spłata może dużo kosztować
Wydawałoby się, że bankowi może zależeć na tym, aby klient spłacił kredyt hipoteczny wcześniej. W rzeczywistości jednak jest zupełnie inaczej. Wynika to z faktu, że im dłużej spłacamy kredyt, tym więcej bank na nas zarabia. Właśnie dlatego dłuższy okres kredytowania oznacza większe koszty.

Aktualnie przepisy wskazują, że jeśli spłacimy kredyt hipoteczny przed czasem, a mianowicie w terminie do 3 lat od podpisania umowy kredytowej, wówczas bank może pobrać od nas opłatę. Dotyczy to kredytów, które zostały zaciągnięte po wejściu przepisów w życie, co miało miejsce w lipcu 2017 roku.

Kredyty, które zostały zaciągnięte wcześniej, nie podlegają tym przepisom, dlatego musimy wtedy sprawdzić zapisy w swojej umowie kredytowej czy taryfie opłat. Może okazać się, że bank będzie chciał pobrać dodatkowe opłaty nawet wtedy, gdy kredyt spłacamy już od dłuższego czasu.

Czy wcześniejsza spłata zawsze się opłaca?
W skrajnych przypadkach może okazać się, że za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego bank będzie chciał nawet kilkanaście tysięcy złotych dodatkowo.

Warto więc zapoznać się bliżej z zapisami umownymi i w razie wątpliwości skonsultować się z pracownikiem banku, aby nie narazić się na niepotrzebne koszty. Gdy wcześniejsza spłata nie jest możliwa bez opłaty, odłóżmy posiadane pieniądze na dobrze oprocentowanym koncie bankowym - będziemy mogli potem spłacić jeszcze więcej!

Przygotowane przez Prestamos en línea oraz Lån.

Artykuł sponsorowany


Dodaj komentarz

Wasze opinie

michał   23:32, 16.11.2017
warto spojrzeć na https://hipoteki.net/ tam dokładnie była przeanalizowana ustawa punkt po punkcie. teraz szybsza spłata nie jest dużym problemem

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.