Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) - rola w parlamencie

W dwóch poprzednich kadencjach sejmu Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) wraz z Platformą Obywatelską współtworzyło obóz rządowy. Obecnie rola tej partii w parlamencie jest marginalna - w ławach poselskich zasiada zaledwie 15 posłów z PSL-u, natomiast w senacie nie ma ani jednego przedstawiciela tej partii. Sondaże również nie dają temu ugrupowaniu politycznemu szansy na odrodzenie - coraz częściej mówi się o zmierzchu PSL-u.

Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) jest partią z długoletnimi tradycjami. Ugrupowanie to powstało w 1990 r., jednakże wykazuje ciągłość historyczną od 1895 r. Ludowcy - członkowie PSL-u - kultywują swoją tradycję i chętnie wracają do swoich politycznych korzeni. Obecnym liderem partii jest Waldemar Kosiniak-Kamysz.

Główne założenia programowe PSL-u

W deklaracji programowej PSL przedstawiane jest jako ogólnonarodowa i centrowa formacja polityczna, opierająca się na wartościach ludowych, narodowych, chrześcijańskich i odwołująca się do neoagraryzmu. Agraryzm jest ideologią właściwą dla ruchów chłopskich z przełomu XIX i XX w. Charakteryzuje się on propagowaniem solidaryzmu klasowego, demokracji gospodarczej oraz rozwoju rolnictwa pod przewodnictwem chłopstwa. Obecnie PSL podkreśla swoje tradycje i często odwołuje się do neoagraryzmu. Widoczne jest to przede wszystkim w postulacie interwencjonizmu państwowego w dziedzinie rolnictwa. Wśród ważnych postulatów programowych tej partii można wymienić:

- zlikwidowanie senatu,

- powołanie izby samorządowej,

- zachowywanie dobrych relacji z Rosją i Niemcami,

- uproszczenie systemu prawnego w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej,

- wspieranie rozwoju turystyki,

- wprowadzenie podatku rodzinnego.

Aktywność PSL-u w opozycji

Po wyborach parlamentarnych w 2015 r. PSL po wielu latach tworzenia rządów koalicyjnych znalazło się w opozycji wobec rządu Zjednoczonej Prawicy. Obecnie w ławach poselskich zasiada 15 posłów tej partii (Andżelika Możdżanowska niedawno opuściła szeregi PSL-u i przeszła do PiS-u), natomiast w Senacie ugrupowanie to nie ma swojego przedstawiciela. Oznacza to, że obecnie PSL w parlamencie pełni funkcję marginalną, opierającą się przede wszystkim na krytycznej ocenie rządów. Wśród inicjatyw ustawodawczych PSL-u w obecnej kadencji parlamentu można wymienić, m.in. ustawę znoszącą zmianę czasu oraz ustawę o obniżenie wieku emerytalnego dla rolników (dla kobiet do 55 lat, dla mężczyzn do 60).

Artykuł sponsorowany


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl. Regulamin zamieszczania komentarzy za pomocą narzędzia Facebook oraz zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies