Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) - rola w parlamencie

W dwóch poprzednich kadencjach sejmu Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) wraz z Platformą Obywatelską współtworzyło obóz rządowy. Obecnie rola tej partii w parlamencie jest marginalna - w ławach poselskich zasiada zaledwie 15 posłów z PSL-u, natomiast w senacie nie ma ani jednego przedstawiciela tej partii. Sondaże również nie dają temu ugrupowaniu politycznemu szansy na odrodzenie - coraz częściej mówi się o zmierzchu PSL-u.

Polskie Stronnictwo Ludowe (PSL) jest partią z długoletnimi tradycjami. Ugrupowanie to powstało w 1990 r., jednakże wykazuje ciągłość historyczną od 1895 r. Ludowcy - członkowie PSL-u - kultywują swoją tradycję i chętnie wracają do swoich politycznych korzeni. Obecnym liderem partii jest Waldemar Kosiniak-Kamysz.

Główne założenia programowe PSL-u

W deklaracji programowej PSL przedstawiane jest jako ogólnonarodowa i centrowa formacja polityczna, opierająca się na wartościach ludowych, narodowych, chrześcijańskich i odwołująca się do neoagraryzmu. Agraryzm jest ideologią właściwą dla ruchów chłopskich z przełomu XIX i XX w. Charakteryzuje się on propagowaniem solidaryzmu klasowego, demokracji gospodarczej oraz rozwoju rolnictwa pod przewodnictwem chłopstwa. Obecnie PSL podkreśla swoje tradycje i często odwołuje się do neoagraryzmu. Widoczne jest to przede wszystkim w postulacie interwencjonizmu państwowego w dziedzinie rolnictwa. Wśród ważnych postulatów programowych tej partii można wymienić:

- zlikwidowanie senatu,

- powołanie izby samorządowej,

- zachowywanie dobrych relacji z Rosją i Niemcami,

- uproszczenie systemu prawnego w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej,

- wspieranie rozwoju turystyki,

- wprowadzenie podatku rodzinnego.

Aktywność PSL-u w opozycji

Po wyborach parlamentarnych w 2015 r. PSL po wielu latach tworzenia rządów koalicyjnych znalazło się w opozycji wobec rządu Zjednoczonej Prawicy. Obecnie w ławach poselskich zasiada 15 posłów tej partii (Andżelika Możdżanowska niedawno opuściła szeregi PSL-u i przeszła do PiS-u), natomiast w Senacie ugrupowanie to nie ma swojego przedstawiciela. Oznacza to, że obecnie PSL w parlamencie pełni funkcję marginalną, opierającą się przede wszystkim na krytycznej ocenie rządów. Wśród inicjatyw ustawodawczych PSL-u w obecnej kadencji parlamentu można wymienić, m.in. ustawę znoszącą zmianę czasu oraz ustawę o obniżenie wieku emerytalnego dla rolników (dla kobiet do 55 lat, dla mężczyzn do 60).

Artykuł sponsorowany


Dodaj komentarz

Wasze opinie

jarek   13:13, 29.12.2017
Jak dla mnie PSL to partia bez moralnego kręgosłupa włażąca każdej władzy ( czyt,SLD ,PO) w zadek byleby być przy korycie .Jak połączyć moralność katolicką z e współpracą z tymi partiami lub posłami od palikota .Jako mieszkaniec wsi uważam że dla PSL które z tradycją dawnego prawdziwego PSL nie ma nic wspólnego życzę wam panowie ,,kończ waść wstydu oszczędż"