Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Wybory


Zakończyła się debata pomiędzy Jerzym Bauerem a Mieczysławem Szymalskim (relacja)

Jerzy Bauer i Mieczysław Szymalski spotkali się na debacie przed drugą turą wyborów na urząd burmistrza miasta Ostrów Mazowiecka.

2018/10/kandydaci-bauer-szymalski-jpg_5bd72ca549885

W sali sportowej przy ostrowskim ogólniaku około godziny 18 rozpoczęło się spotkanie kandydatów, gorącymi brawami zostali przywitani obaj kandydaci, podczas powitania nazwisko Mieczysława Szymalskiego skandowali zebrani mieszkańca.

Jerzy Bauer do drugiej tury wszedł z wynikiem 4 075 co stanowiło 41.62% wszystkich głosów natomiast Mieczysław Szymalski zebrał natomiast 3 195 głosów co dało mu 32,64% poparcia ostrowian.

Podczas debaty w rundzie pierwszej 3 pytania zostały zadane od prowadzącego, w kolejnej rundzie pytania zadawali sobie kontrkandydaci, w trzeciej natomiast zapytania mogli kierować mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej, ostatnią rundą była autoprezentacja kandydatów.

Już na początku wystąpiło zamieszanie kto ma odpowiadać jako pierwszy na pytanie, niedomówienia pomiędzy sztabami wprowadziło niezbyt miłe reakcje pomiędzy uczestnikami debaty.

- Nie rozumiem dlaczego korygujemy reguły w trakcie debaty, mówił na chwilę po rozpoczęciu Jerzy Bauer.

Po chwili zamieszania pada pierwsze pytanie od prowadzącego.

1. Jak będzie wyglądała Ostrów za 5 lat?

J.B - Żeby mówić wiarygodnie o tym co będzie za 5 lat, trzeba wspomnieć o tym co zrobiło się do tej pory. To jest coś co każdy widzi, 4 bardzo dobre lata, to 45 milionów złotych ściągnięte do Ostrowi Mazowieckiej. Chcę aby w Ostrowi pracowało się dobrze i mieszkało się dobrze, miasto do którego się wraca. Podwoiliśmy środki na budowę dróg, zrealizujemy ciągi rowerowe, to jest inwestycja za 15 mln, przebudowa stadionu projekt czeka na decyzję w Ministerstwie Sportu

M.Sz - Na pewno trudno powiedzieć, mogę powiedzieć jedno, będziecie mieszkać państwo w taki mieście abyście sami czuli się jako gospodarze. Chcemy stworzyć specjalną strefę ekonomiczne, chcemy budować przedszkola i żłobki zamiast muzeów. Trzeba wartościować inwestycje, to co dotyczy bezpośrednio nas.

2. Mój największy sukces jako burmistrza

J.B - Konkrety, są naszym sukcesem, chociażby lodowisko, od grudnia do marca zostało kupione 20 tys biletów to jest konkret. Tego rodzaju przedsięwzięć przygotowaliśmy więcej. Prawie 40 nowych dróg - konkret. Największy sukces to zebranie zespołu bardzo przygotowanych i zaangażowanych osób którzy są dla państwa. To jest nadzieja dla nas i dla państwa.

M.Sz - Tych sukcesów było na pewno wiele, 8 lat byłem zastępcą i 8 lat burmistrzem. Największym sukcesem było to że budowaliśmy to miasto, za mojej kadencji byliśmy na 19 miejscu pod względem inwestycji. Sukcesem jest również to że po tak długiej przerwie jako samorządowca obdarzyliście mnie państwo takim zaufaniem.

3. Moja największa porażka jako burmistrza

J.B - Największym problemem jest brak zgody w samorządzie, spór niszczący w samorządzie który należało wyciszyć, dyskutować nie niszczyć tego co udało się wspólnie zrobić. Jest problemem dla mnie to, że w wyniku rozpoczynającej się kampanii wyborczej nastąpiło zerwanie porozumienia w samorządzie, nie znalazłem sposobu żeby zaradzić destrukcyjnym działaniom w ostatnim czasie. Gdyby nie to blokowanie być może rozpoczęłaby się budowa szkoły i ścieżek rowerowych.

M.Sz - Pamiętam koniec mojej drugiej kadencji kiedy mieliśmy wyznaczone bardzo ambitne plany, chcieliśmy to zrealizować, niestety przegrana w wyborach nie pozwoliła mi na przeprowadzenie tych inwestycji. To traktuje jako swoją największą porażkę, ponieważ projekty zostały porzucone przez mojego następcę.

Po pytaniach od prowadzącego pierwsze pytanie zadał Mieczysław Szymalski

M.Sz - W tej chwili w przestrzeni publicznej przewija się sprawa nasycalni. Tam był zrobiony plan rekultywacji terenu. Dlaczego decyzja o rekultywacji nie weszła w życie kiedy był pan w Starostwie, od którego tak naprawdę zależała decyzja?

J.B - Pracował pan w nasycalni, wiedział pan co się tam dzieje. Dzięki mojemu zaangażowaniu i włączeniu w sprawę trzech ministerstw doprowadziłem do tego że jest decyzja i rozpisane przetargi na rekultywację tego terenu.

Pytanie od Jerzego Bauera

J.B - Obiecywał pan dzisiaj kolejne rzeczy, ja panu uwierzyłem, byłem pana wyborcą. Obiecał pan salę gimnastyczną, dlaczego pan oszukał rodziców i mnie?

M.Sz - Pamiętam zrobiliśmy dokumentację, wspólnie. Niestety przyszedł następny burmistrz i nie zrealizował inwestycji cała historia.

Pytanie od Mieczysława Szymalskiego

M.Sz - Chciałem zapytać o "miasto dobre na przyszłość" - co to znaczy?

J.B - Dziękuje za pytanie, proponujemy państwu nie tylko pomysł na dzisiaj, ale na długie lata, to wszystko co planujemy będzie służyć wiele wiele lat. To miasto z którym wszyscy chcą się utożsamiać, chcą tu wracać i zakładać rodziny. Czytelne zasady, czytelne procedury wszyscy będą wiedzieć co będzie jutro i co będzie za 3 lata.

Pytanie od Jerzego Bauera

J.B - Była mowa o poważnej sprawie, czyli nasycalni. Szansa pozyskania 22 hektarów od PKP, jest obietnica zajmę się nasycalnią, ja pana pytam co pan zrobił przez 16 lat aby oczyścić teren?

M.Sz - Tereny miały być przejęte, w Starostwie robiliśmy wszystko aby to pozyskać. Zrobiliśmy za moich czasów program oczyszczenia terenu.

Kolejna zmiana reguł zaznaczył Jerzy Bauer przed trzecim pytaniem od Mieczysława Szymalskiego. Ustaliliśmy że będą trzy pytania zaznaczył prowadzący.

- Mieczysław Szymalski, mam również zapisane że będą dwa pytania więc tego się trzymajmy.

- Mój kontrkandydat zrezygnował z pytania więc ja też go nie zadam mówił Jerzy Bauer.

W trzeciej rundzie pytania zadawali mieszkańcy, a każdy z kandydatów odpowiedział na cztery z nich.

Pierwszy odpowiadał Jerzy Bauer - Jak dużo pracowników jest w planach do zatrudnienia w ostrowskich muzeach i czy znajdą się tam miejsca dla zwolnionych nauczycieli?

Wdrożyliśmy reformę oświaty, w Ostrowi nie było zwolnień, a powstały kolejne etaty z tego roku 6-7 nowych etatów. To jest osławione muzeum w sensie pozytywnym i negatywnym. Minister Kultury zaproponował nam kilka milinów zł, po mojej stronie była decyzja robimy czy nie robimy a w domyśle bierzemy dotację czy nie. Decyzję podejmuje rada miasta na wniosek burmistrza.

Pytanie do Mieczysława Szymalskiego - Skąd państwo wezmą pieniądze na budowę domu kultury?

M.Sz - Musimy zobaczyć jaka jest kondycja miasta, ja pozyskałem bardzo dużo środków i sam dbam o pozyskiwanie środków, jestem konsekwentny w swoich działaniach. państwo ocenią

Pytanie do J.B - Czy ludzkim jest zwolnienie człowieka 23 grudnia. Sąd I instancji przywrócił pracownika do pracy, jeżeli Sąd II instancji potrzyma postanowienie, czy zapłaci pan z własnej kieszeni odszkodowanie?

J.B - Relacja pracodawca - pracownik, to relacja ściśle zapisana w regulaminie, sprawy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem są tajemnicą. Moje wejście w dyskusje na forum publicznym, ta debata nie jest miejscem na to. Szanuje to że ktoś ma problem, sądy to rozstrzygną.

Pytanie do Mieczysława Szymalskiego - Wg kandydata padło niezrozumiałe pytanie.

Pytanie do Jerzego Bauera - Dlaczego urząd miasta unika w ramach informacji publicznej informacji na temat kosztów budowy muzeum?

J.B - Odpowiadamy na wszystkie pytania w trybie ustawy o informacji publicznej. Możecie państwo sami zobaczyć stronę Andrzeja Morawskiego tam jest wiele takich informacji opublikowanych.

Pytanie do M.Sz - przez 8 lat nie rządzi pan miastem, czy zaangażował się pan w inicjatywę na rzecz miasta i mieszkańców?

M.Sz - Nie jestem człowiekiem który przeszkadza w zarządzaniu miastem, wierzcie mi państwo nie jestem krytykantem państwo ocenicie jakim burmistrzem będę przez 5 lat

Pytanie do Jerzego Bauera czy zamierza się pan ubiegać o mandat posła, padło ostatnie pytanie do obecnego burmistrza.

Znowu zaoszczędzimy czas mówi Jerzy Bauer nie zamierzam.

Pytanie do Mieczysława Szymalskiego - Ile będzie kosztował ten nowy stadion?

M.Sz. Nie wiem

W ostatniej rudzie zaprezentowali się kandydaci na burmistrza miasta, Jerzy Bauer i Mieczysław Szymalski.

Jerzy Bauer - Raz jeszcze powiem to od czego rozpocząłem to wielka sprawa że tu się spotkaliśmy, to ci którzy startują mają się starać, taka jest istota demokracji, każdy głos to jest wielka siła. Po najbliższej niedzieli jedną będą zadowoleni inni mniej, ale to nie powód żeby nie działać wspólnie. Zachęcam do tego aby pójść zagłosować, bo to jest ważne. Będę realizował to co rozpocząłem, przyśpieszymy. Wprowadziliśmy budowę szkoły i przedszkola do wieloletniego prognozy inwestycji. Na stadion jest już gotowa dokumentacja.

Mieczysław Szymalski - Proszę państwa idziemy pod wspólnym szyldem, to o czymś świadczy. Jeżeli chcemy być gospodarzami we własnym mieście, głosujcie na nas. Jestem ostatnią szansą aby miasto nie było zarządzane nie tylko przez lokalnego burmistrza. Serdecznie państwa zapraszam do urn 4 listopada.

Już jutro w naszym serwisie znajdziecie więcej informacji na temat debaty.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.