Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Czerniak - nowotwór złośliwy skóry. Poznaj jego ABCDE

Znamię! Znam je? Zobacz co musisz wiedzieć o czerniaku skóry. Nowotwór złośliwy skóry może rozwinąć się u każdego. Poznaj ABCDE czerniaka.

2019/03/abcde-czerniaka-jpg_5c99f847bff77 Zdjęcia czerniaków są własnością prof. Piotra Rutkowskiego - Klinika Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

W naszym kraju co roku odnotowuje się około 50 tys. przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, w tym 3 tys. zachorowań na czerniaki. Czerniak stanowi tylko 6 proc. wszystkich nowotworów skóry, ale aż 80 proc. chorych na czerniaki umiera z powodu tej choroby. Liczba zachorowań na czerniaka w Polsce podwaja się co 10 lat.

Co to jest czerniak?
Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Może pojawić się na skórze, ale także w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej. Czerniak charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz możliwością tworzenia przerzutów, które są trudne w leczeniu. Tymczasem, usunięcie czerniaka, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana pozwala na wyleczenie ponad 80 proc. chorych. Dlatego tak ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie tego nowotworu.

Jak wygląda badanie skóry?
Wszystkie znamiona, narośle, pieprzyki, które mogą budzić niepokój powinny zostać zbadane przez lekarza dermatologa lub chirurga-onkologa i w razie jakichkolwiek wątpliwości wycięte. Badanie przeprowadzone u specjalisty jest szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne. Lekarz ogląda skórę za pomocą dermatoskopu, który wychwytuje wszelkie atypowe zmiany.

Jak leczyć czerniaka?
Czerniak skóry we wczesnym stadium jest bardzo łatwy do wyleczenia poprzez proste chirurgiczne wycięcie zmiany wraz z szerokim marginesem okolicznej tkanki.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie www.akademiaczerniaka.pl.

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.