Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Czerniak - nowotwór złośliwy skóry. Poznaj jego ABCDE

Znamię! Znam je? Zobacz co musisz wiedzieć o czerniaku skóry. Nowotwór złośliwy skóry może rozwinąć się u każdego. Poznaj ABCDE czerniaka.

2019/03/abcde-czerniaka-jpg_5c99f847bff77Zdjęcia czerniaków są własnością prof. Piotra Rutkowskiego - Klinika Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie

W naszym kraju co roku odnotowuje się około 50 tys. przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, w tym 3 tys. zachorowań na czerniaki. Czerniak stanowi tylko 6 proc. wszystkich nowotworów skóry, ale aż 80 proc. chorych na czerniaki umiera z powodu tej choroby. Liczba zachorowań na czerniaka w Polsce podwaja się co 10 lat.

Co to jest czerniak?
Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Może pojawić się na skórze, ale także w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej. Czerniak charakteryzuje się agresywnym wzrostem oraz możliwością tworzenia przerzutów, które są trudne w leczeniu. Tymczasem, usunięcie czerniaka, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana pozwala na wyleczenie ponad 80 proc. chorych. Dlatego tak ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie tego nowotworu.

Jak wygląda badanie skóry?
Wszystkie znamiona, narośle, pieprzyki, które mogą budzić niepokój powinny zostać zbadane przez lekarza dermatologa lub chirurga-onkologa i w razie jakichkolwiek wątpliwości wycięte. Badanie przeprowadzone u specjalisty jest szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne. Lekarz ogląda skórę za pomocą dermatoskopu, który wychwytuje wszelkie atypowe zmiany.

Jak leczyć czerniaka?
Czerniak skóry we wczesnym stadium jest bardzo łatwy do wyleczenia poprzez proste chirurgiczne wycięcie zmiany wraz z szerokim marginesem okolicznej tkanki.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie www.akademiaczerniaka.pl.


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl. Regulamin zamieszczania komentarzy za pomocą narzędzia Facebook oraz zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies