Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Czym jest Księga Rekordów Guinnessa? Czy znajdziemy ją w Internecie?

Ile razy słyszeliśmy, że ktoś pobił jakiś rekord i spokojnie może dzięki temu znaleźć sobie miejsce w Księdze Rekordów Guinnessa? A czy ktoś w ogóle kiedyś zajrzał do niej i sprawdził, czy faktycznie tak jest? Zapewne nikt nie zadał sobie tyle trudu.

2019/04/ksiega-rekordow-guinessa-jpg_5caf1f2810ecc

Po pierwsze - nie każdy przecież zna język angielski, a prawdziwa Księga Rekordów wydawana jest właśnie w tym języku. A po drugie - jeśli czegoś nie ma w Internecie, to dla nas praktycznie nie istnieje. Jak więc sprawdzić rekordy?

O Księdze Rekordów Guinnessa słów kilka
Księga Rekordów Guinnessa to informator, który wydawany jest raz w roku, właśnie przez firmę Guinness (tak, to ci od piwa!). Znaleźć można w niej wszystkie osiągnięcia, które wydarzyły się naturalnie, ale również takie, które zostały ustanowione przez człowieka - jego pomysłowość, pracowitość, kreatywność, ale także ciało. Z początku miała to być tylko taka humorystyczna księga dla ludzi, którzy siedzieli sobie w barze przy piwie. Ale okazało się, że ludzie chętnie po nią sięgają, ponieważ jest to dla nich źródło cennej wiedzy. Nie tylko ich rozśmiesza, ale również szokuje, ciekawi i czasami aż przecierają oczy z niedowierzania. Jej początki są dość przyziemne. Okazuje się, że Hugh Beaver (ówczesny dyrektor browaru Guinness) w 1951 roku wybierał się na polowanie, a w jego trakcie zastanawiał się jaki ptak, który występuje w Europie jest najszybszy. Zdał sobie wtedy sprawę, że nie do końca wie i że pewnie osób, które zastanawiają się nad pewnymi rzeczami w sposób podobny, jest na świecie więcej. Z pomocą braci McWhirter (Norris i Ross) zebrał kilkadziesiąt takich ciekawostek, zamknął je w jednej księdze i wydali ją w 1955 roku. Nakład w Wielkiej Brytanii sprzedał się natychmiastowo, stając się bestsellerem. Później wydano ją w USA, gdzie powtórzyła swój sukces. A w 1991 roku dotarła do Polski.

Nie wszyscy jednak chcą książkę
Niektórzy nie lubią czytać książek. Nie mają na to czasu. Ale mają od kilku do kilkunastu wolnych, "pustych" minut, podczas których grzebią w Internecie. Niestety, do pewnego czasu na próżno było szukać informacji o rekordach w Internecie. Ale teraz - jest to możliwe. Na stronie https://alerekord.pl co i rusz pojawiają się najnowsze osiągnięcia, które wpisane były do Księgi Rekordów Guinnessa. Dzięki niej możemy dowiedzieć się jaki jest najszybszy ptak w Europie, ile ma najdłuższy język u psa, jaki jest rekord na największą liczbę rurek włożonych do buzi, a także ile centymetrów ma najmniejsza kobieta świata. Wszystko jest potwierdzone przy pomocy Księgi, więc nie ma mowy o pomyłce! To niewyczerpane źródło wiedzy, ciekawostek, a jeśli bardzo się wam to spodoba - możecie zaskoczyć swoich znajomych perfekcyjną wiedzą na ich temat. Nawet w autobusie, kiedy siedzicie bezczynnie, możecie spróbować poprzeglądać sobie ciekawostki ze świata rekordów.

Artykuł sponsorowany


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl. Regulamin zamieszczania komentarzy za pomocą narzędzia Facebook oraz zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies