Opublikowano . Powiat ostrowski | Aktualności | Policja


Mieszkanka naszego powiatu straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych!

60-letnia mieszkanka powiatu ostrowskiego straciła w poniedziałek swoje oszczędności. Kobieta padła ofiarą oszusta, który wyłudził pieniądze podając się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji.

2018/08/telefon-senior-jpg_5b7d604ba813b

Pomimo licznych apeli dotyczących oszustów po raz kolejny odnotowano skuteczne działanie tzw. metody na wnuczka.

- Niestety pomimo licznych apeli mieszkanka powiatu ostrowskiego padła ofiarą oszustwa na funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. 60-latka straciła kilkadziesiąt tysięcy złotych - informuje sierż. szt. Marzena Laczkowska, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Ostrowi Mazowieckiej.

Jak wyjaśnia policja, wczoraj 60-latka poinformowała dyżurnego ostrowskiej komendy, że padła ofiarą oszustwa. Kobieta opowiedziała, że w poniedziałek na jej telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji i prowadzi działania skierowane przeciwko oszustom bankowym. Mężczyzna przekonał 60-latkę, że sprawcy próbowali włamać się na jej konto i wypłacić pieniądze. Mężczyzna polecił 60-latce sprawdzenie jego prawdomówności i nakazał wybranie numeru alarmowego 997. Po drugiej stronie słuchawki odezwał się inny mężczyzna podający się za dyżurnego, który potwierdził tożsamość fałszywego funkcjonariusza. Po skończonej rozmowie z fałszywym dyżurnym zadzwonił ponownie fałszywy funkcjonariusz CBŚP. Mężczyzna wypytywał 60-latkę o posiadane konta bankowe oraz ilość zgromadzonych na nich pieniędzy. 60-latka podwyższyła limit przelewów bankowych na kilkadziesiąt tysięcy złotych i przelała te pieniądze na drugie konto. Kobieta przekazała fałszywemu funkcjonariuszowi CBŚP kody i hasła dostępu. Kobieta zorientowała się, że mężczyzna dokonał przelewu 60 tys. zł z jej konta.

Policjanci apelują do seniorów o rozwagę. Zanim zdecydujemy się przekazać obcej osobie pieniądze, upewnijmy się jakie są intencje, skontaktujmy się z bliskimi i dopytajmy o wszystko.

- Kolejny raz apelujemy do mieszkańców naszego powiatu o ostrożność. Oszuści nie rezygnują i nadal próbują wykorzystać naszą łatwowierność. Nigdy nie podawajmy przez telefon haseł i kodów do rachunku bankowego oraz kwot posiadanych oszczędności, które trzymamy w domu lub w banku. Absolutnie nie wypłacajmy z banku pieniędzy i nie zaciągajmy kredytów na żądanie osoby podającej się za policjanta. Nie ulegajmy presji czasu, którą wywierają na nas oszuści. Pamiętajmy funkcjonariusze policji absolutnie nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, zaciągnięcie kredytu lub podania haseł i kodów dostępu do rachunków bankowych. Jeżeli odbierzemy telefon od policjanta, który poinformuje nas o prowadzonych działaniach i poprosi o współpracę będzie to próba oszustwa. Pamiętajmy, że wybierając numer 112 czy 997 należy najpierw prawidłowo rozłączyć się z poprzednim rozmówcą. Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy co dalej robić powiedzmy o dziwnym telefonie komuś z bliskich. Każdy telefon gdy podejrzewamy, że może to być próba oszustwa prosimy zgłaszać na policję pod numer tel. (29) 746-92-00 lub 997 albo 112 - apeluje sierż. szt. Marzena Laczkowska.

Rozmawiajmy z rodzicami i dziadkami, o osobach, które mogą próbować je wykorzystać do wyłudzenia oszczędności ich życia.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.