Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Do czego służą pustaki szalunkowe?

Jeśli chcemy, by początkowy etap naszej budowy odbył się szybko, tanio i precyzyjnie, powinniśmy zdecydować się na wykorzystanie betonowych pustaków szalunkowych. To nie tylko budulec, ale i technologia wykonywania fundamentów. Jeśli chcemy, by dom miał solidne podstawy i był dobrze chroniony przed wilgocią, powinniśmy rozważyć jej wykorzystanie.

2019/07/pustaki-szalunkowe-jpg_5d22f4c273355

Czym są pustaki szalunkowe?
Pustaki szalunkowe wykonane są ze zwykłego betonu. Od budulca używanego do stawiania ścian obiektu powyżej poziomu gruntu różnią się tym, że są puste w środku. Stanowią właściwie wyłącznie formę, którą wypełnia się wylewką. Ponieważ każdy pustak posiada te same wymiary, nie musimy się martwić o dokładność wykonania szalunku, co częstokroć jest problemem w przypadku deskowania drewnianego. Przy ich kładzeniu nie ma też potrzeby użycia zaprawy. Kształt bloków pozwala na zastosowanie zarówno pionowego, jak i poziomego zbrojenia

Pustaki szalunkowe występują w kilku wielkościach. Zwykle na jeden metr kwadratowy zużywa się osiem modułów, wyjątkiem są małe bloczki fundamentowe - ich będziemy na tą samą powierzchnię potrzebować aż dwudziestu dwóch. Stworzone za ich pomocą deskowanie należy do kategorii szalunków traconych, czyli takich, które są wykorzystywane jednorazowo i stają się częścią konstrukcji.

Jakie zalety posiada ta technologia?
Rozwiązanie technologiczne, jakim jest szalunek wykonany z pustaków, może być z powodzeniem wykorzystywane tak w budownictwie mieszkalnym, jak i przy tworzeniu fundamentów wielkoformatowych obiektów użyteczności publicznej. Po ułożeniu ściany metodą "na zakładkę" do wysokości jednego metra (co równa się pięciu warstwom pustaków) przychodzi czas na zalanie jej betonem. Możemy być pewni, że ściany zachowają swój kształt. Ich trwałość to zresztą niejedyny plus. Wśród nich należy wymienić również wytrzymałość na mróz i wodoodporność. Warto zwrócić uwagę na to, że gotowa konstrukcja fundamentu jako szalunek tracony nie wymaga hydroizolacji - po związaniu betonu ścianę wystarczy zaszpachlować i pomalować.

Bloki szalunkowe mogą służyć nie tylko do tworzenia fundamentów. Przy ich pomocy wznosi się również ściany nośne piwnic i przyziemia oraz słupy i ściany oporowe. To nowoczesna technologia, która hołduje zasadom ergonomii. Jej zwolennikami są tak inwestorzy, jak i wykonawcy. Ci pierwsi ze względu na obniżone koszty i skrócony czas. Drudzy zaś cenią sobie mniejszy nakład pracy - nie jest przecież potrzebna zaprawa, której przygotowanie stanowi sporą część pracy.

Artykuł sponsorowany