Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Jak samodzielnie wyczyścić BIK?

Jeśli się już trafi do BIK, nie jest łatwo z niego zniknąć. Zwłaszcza gdy dotyczy to bardzo przeterminowanych zobowiązań. To, w jaki sposób wygląda proces wprowadzania do BIK, wszystkie procedury związane ze zmianami i przetwarzaniem danych, reguluje Prawo bankowe. A jednak są sposoby na to, by wyczyścić BIK.

2019/11/czyszczenie-bik-jpg_5dc26cdac685a

Wystarczy, że starasz się o kredyt, a twoje dane już wprowadza się do BIK. Później, kiedy już dostaniesz pozytywną decyzję i pieniądze, w BIK pojawia się informacja o tym, czy raty są spłacane i jak wygląda kwestia terminowości.

Wszystkie te dane będą w bazie przynajmniej do końca spłaty kredytu. Przynajmniej, bo jeśli będziesz regulował raty terminowo, to po tym okresie możesz z bazy zniknąć. A w przypadku dużych opóźnień, niestety, twoje dane w BIK zostaną.

Czyszczenie BIK nie zawsze jest proste

Wyczyszczenie historii w BIK nie jest zbyt proste dla osób, które mają dłuższe zaległości. Jeśli należysz do grupy zaprawionych w bojach dłużników, to musisz wiedzieć, że nawet wtedy, kiedy uregulujesz zobowiązania, to dane w BIK mogą być nawet 5 lat.

Chodzi tutaj o takie zaległości, w których spłata jest co najmniej 60 dni po terminie. Ogólnie rzecz biorąc, cały proces czyszczenia BIK można sprowadzić do tego, że możesz starać się o korektę raportu, wyrazić zgodę na przetwarzanie danych lub cofnąć zgodę.

Kiedy można się starać o wyczyszczenie danych?

Jeśli przymierzasz się do wyczyszczenia BIK, to zacząć musisz od wejścia na stronę internetową BIK. Tam należy się zarejestrować i pobrać raport ze swoją historią kredytową. Raz na pół roku nie musisz za to płacić. Później możesz zwrócić się do instytucji, w której masz zobowiązanie uregulowane, ale nadal się pokazuje.

Można mówić właściwie o trzech sytuacjach, kiedy możesz starać się o zmiany w BIK. Pierwsza dotyczy sytuacji, kiedy terminowo spłacałeś kredyt i teraz chcesz cofnąć zgodę na przetwarzanie danych związanych z tym konkretnym zobowiązaniem. Jeżeli co najmniej 5 lat temu zakończyłeś spłatę kredytu, którego raty były z opóźnieniem.

Jego obecność w BIK źle może wpłynąć na obecną zdolność kredytową. Zdarzają się też przypadki, w których dane w BIK są, ale mijają się z prawdą. Wtedy też można starać się o ich korektę. W każdej z tych sytuacji trzeba zgłosić się do instytucji, która zgłosiła twoje zobowiązanie do BIK.

Zająć się tym samodzielnie, czy powierzyć komuś?

Jest sporo osób, którym przeszkadza negatywna historia kredytowa, ale nie do końca wiedzą, od czego zacząć. Czują się zagubione i nie potrafią sobie z tym poradzić. Tymczasem nie jest to trudne i można postępować zgodnie ze wskazówkami przedstawionymi wyżej. Problem pojawia się wtedy, gdy instytucja, w której wzięto kredyt, odmawia współpracy.

Oznacza to, że ze spłacaniem zobowiązań nie było najlepiej. Wtedy też lepiej skontaktować się z profesjonalistą lub firmą, która wie dobrze, co dalej. Na pewno trzeba będzie szukać niedociągnięć, błędów, pozwalających na wprowadzenie korekty w BIK. Konieczna jest dobra znajomość przepisów, więc niekoniecznie poradzisz sobie sam.

Artykuł powstał na podstawie https://www.splatachwilowek.pl/czy-wiesz-ze/jak-samodzielnie-wyczyscic-bik/.

Artykuł sponsorowany