Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Jaki materac do spania wybrać?

Materac jest najważniejszym elementem łóżka i jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdej sypialni. Od jego materiału, kształtu, jakości wykonania będzie zależała jakość naszego snu. Jak zatem prawidłowo wybrać dobry materac do spania, biorąc pod uwagę fakt, iż w sklepach jest ich całe mnóstwo, różniących się między sobą sposobem wykonania, strukturą czy też materiałem?

2019/11/materac-jpg_5de17d6168ec1

Materce do spania o odpowiednim stopniu twardości

Zanim dokonamy wyboru odpowiedniego materaca musimy uwzględnić wszystkie jego parametry, a jednym z najważniejszych jej jego twardość. Otóż, zbyt miękki sprawia, że nasz kręgosłup będzie wyginał się w sposób nienaturalny, co prawdopodobnie spowoduje bóle pleców. Dodatkowo w takiej sytuacji dojdzie do jednostronnego ściśnięcia przestrzeni między dyskami, przez co nie będą one mogły przyjmować płynów niezbędnych do regeneracji po całodziennym obciążeniu.

Zdrowiu absolutnie nie sprzyja też spanie na materacu zbyt twardym, bowiem w takiej sytuacji nasze ciało jest niewłaściwie podparte - tylko w kilku miejscach, a to z kolei sprawa, że naczynia krwionośne są zbyt mocno uciskane. Taki utrudniony przepływ krwi często prowadzi chociażby do drętwienia palców u nóg.

Materac zbyt twardy na pewno nie nadaje się dla osób starszych i dla osób, które mają problemy z krążeniem. Jednym z zadań dobrze dobranego materaca do spania jest odciążenie kręgosłupa w jak największym stopniu. Co więcej, profesjonalne materace powinny umożliwić ciału przybranie naturalnej pozycji i naturalnego wygięcia kręgosłupa podczas snu.

Jakie są rodzaje materacy do spania?

Materace mogą być wykonane z różnych materiałów. W sklepach dostępne są m.in. materace piankowe, lateksowe, termoelastyczne, a nawet kokosowe.

1. Materace lateksowe - uznawane są za jedne z lepszych na rynku. Wykonane są ze zwulkanizowanego mleczka kauczukowego, które charakteryzuje się wysoką elastycznością, co z kolei zapewnia komfort spania. Ich niewątpliwą zaletą jest też trwałość, wysoka odporność na odkształcenia, jak również właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Z tego to powodu materace lateksowe są polecane alergikom.

2. Materace termoelastyczne - są one wykonane ze specjalnej pianki, która doskonale dopasowuje się do kształtu ciała, a dzieje się tak dlatego że reaguje ona na ciepło. Pianka ta daje niewielki nacisk na mięśnie oraz naczynia krwionośne, dlatego materac termoelastyczny na pewno sprawdzi się w przypadku osób, mających problemy z krążeniem.

3. Materace kieszonkowe - wykonane są ze specjalnych sprężyn i zewnętrznych warstw, których zadaniem jest izolacja ciało od elementów metalowych. Całość została pokryta piankami poliuerataowymi lub lateksem. Niektóre modele mają dodatkowe warstwy utwardzające z kokosa lub trawy morskiej. Ich zadaniem jest utwardzenie materaca.

4. Materace kokosowe - jest to propozycja dla osób, ceniących sobie naturalne materiały. Ich wkład powstaje z włókien kokosa, dzięki czemu posiadają dobrą regulację powietrza. Materace kokosowe są niestety dosyć twarde.

Artykuł powstał we współpracy z https://expertsnu.pl/s/53/lozka-mk-foam-kolo.

Artykuł sponsorowany