Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Czy opłaca się inwestować w mieszkanie pod wynajem w Warszawie?

Niskie oprocentowanie lokat bankowych i pozostałych tradycyjnych instrumentów inwestycyjnych sprawia, że inwestorzy z nadzieją spoglądają na nieruchomości. Czy opłaca się kupić mieszkanie pod wynajem w warszawskiej dzielnicy Rembertów?

2019/12/male-mieszkanie-jpg_5e07704f836a3

Czym wyróżnia się dzielnica Rembertów?

Mieszkańcy Warszawy doskonale wiedzą, że Rembertów to dzielnica położona w jej prawobrzeżnej części i oddalona od centrum o ok. 18 km. W zależności od wybranego środka transportu, podróż do śródmieścia trwa od 20 do 50 minut. To także jedna z najmniej zaludnionych i najbardziej zielonych dzielnic Warszawy - wystarczy wspomnieć, że ponad 30 proc. jej powierzchni to lasy. Ogromne tereny zielone korzystnie wpływają też na jakość powietrza.

W tej dzielnicy mieszkania najchętniej kupują młode małżeństwa. Lokum szukają tutaj również studenci - w dzielnicy znajduje się Akademia Sztuki Wojennej oraz filia Szkoły Wyższej Pedagogiki Specjalnej. Dzielnica Rembertów przypada też do gustu osobom ceniącym sobie aktywny tryb życia, spokój i prywatność. Więcej informacji o Rembertowie można znaleźć na blogu portalu z ofertami nieruchomości na sprzedaż i wynajem Gethome.pl - https://gethome.pl/blog/dzielnica-rembertow/.

Ceny mieszkań na warszawskim rynku

W ostatnim roku ceny nieruchomości w całej Polsce ponownie poszybowały w górę. Podwyżki nie ominęły również Warszawy. Z raportu przygotowanego przez Emmerson Evaluation wynika, że największe wzrosty odnotowano w dzielnicach:

- Praga Północ - 19 proc. rynek pierwotny, 6 proc. rynek wtórny,

- Żoliborz - 18 proc. rynek pierwotny, 15 proc. rynek wtórny,

- Włochy - 15 proc. rynek pierwotny, 8 proc. rynek wtórny.

W efekcie średnia cena za mkw. mieszkania w dzielnicy Praga Północ wynosi 9410 zł na rynku pierwotnym i 7080 zł na rynku wtórnym. Są jednak dzielnice, w których mieszkania są znacznie tańsze - przykładem jest właśnie Rembertów.

W dzielnicy Rembertów roczny trend wzrostu wyniósł zaledwie 3 proc. na rynku pierwotnym i 5 proc. na rynku wtórnym. W efekcie średnie ceny za mkw. wynoszą odpowiednio 6880 zł i 6310 zł. Dla inwestorów oznacza to możliwość kupna mieszkania w przystępnej cenie. Czy warto zakupić w tej części stolicy nieruchomość, biorąc pod uwagę odległość od centrum? Na jaką stopę zwrotu mogą liczyć inwestorzy?

Warszawski rynek wynajmu mieszkań

Ile wynosi czynsz za mieszkanie w Warszawie? Kwota zależy od kilku czynników - lokalizacji mieszkania, jego wielkości i standardu wykończenia. Jeżeli jednak spojrzeć na średnie ceny, to prezentują się one następująco - za wynajem:

- 1-pokojowego lokalu średnio trzeba zapłacić 1660 zł,

- 2-pokojowego lokalu średnio trzeba zapłacić 2370 zł,

- 3-pokojowego lokalu średnio trzeba zapłacić 2850 zł.

Uśredniając, właściciele nieruchomości położonych w Warszawie mogą liczyć na stopę zwrotu z wynajmu mieszkań na poziomie od 3,6 do 4,3 proc. To wciąż więcej niż w przypadku tradycyjnych instrumentów inwestycyjnych, w tym przede wszystkim lokat bankowych.

Zysk inwestora zależy również od grupy potencjalnych najemców, którym posiadany lokal będzie oferowany. Jeszcze przed kupnem mieszkania pod wynajem, warto zastanowić się, kto ma w nim mieszkać. To pozwoli wybrać lokal, uwzględniając potrzeby jego potencjalnych mieszkańców.

Jakie mieszkanie kupić w Rembertowie pod wynajem?

Z uwagi na specyfikę dzielnicy, najlepszym wyborem będzie mieszkanie 2-pokojowe lub większe. Mieszkania o powierzchni ok. 40 mkw. chętnie wynajmują zarówno pary, jak i małżeństwa z dziećmi. Większe mieszkania, np. 5-pokojowe, warto podzielić na pokoje. W ten sposób można przygotować ofertę dla studentów, którzy studiują w uczelniach działających na terenie dzielnicy Rembertów.

Przed wynajmem mieszkania, warto też sprawdzić, jaki standard proponują pozostali właściciele mieszkań na wynajem. Czasem, aby pozyskać najemców, konieczne jest przeprowadzenie gruntownego remontu w mieszkaniu lub obniżenie czynszu. Mimo że zapoznanie się z ofertą konkurencji jest czasochłonne, to szybko się zwraca - to sposób, by szybko znaleźć lokatorów oraz uzyskać jak najwyższy zwrot z inwestycji.

Ceny podane za: Emmerson Evaluation "Analiza cen transakcyjnych i prognoz dla rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce".

Artykuł sponsorowany


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.