Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Bez wizy do USA - jak dopełnić formalności ESTA?

Jeszcze kilka miesięcy temu osoby chcące wybrać się do Stanów Zjednoczonych musiały przejść niezwykle żmudną procedurę ubiegania się o wizę. Konieczne było przy tym wypełnienie specjalnego, skomplikowanego formularza, uiszczenie opłaty w wysokości 160 dolarów, a także odwiedzenie ambasady (ewentualnie konsulatu) w celu rozmowy z pracownikiem. Z tego powodu wielu ludzi rezygnowało z planu podróży za ocean. Obecnie jednak sytuacja uległa diametralnej zmianie, gdyż od 11 listopada wiza nie jest już wymagana.

2020/01/samolot-jpg_5e1c91f71087d

Podstawowe warunki do spełnienia 

Dnia 11 listopada 2019 roku nasz kraj został włączony do systemu Visa Waiver Program, dzięki czemu Polacy mogą przekroczyć granicę ze Stanami Zjednoczonymi bez wizy. Dotyczy to jednak osób, które udają się tam w celach stricte turystycznych albo biznesowych na nie więcej niż 90 dni. Dodatkowym warunkiem jest posiadanie paszportu biometrycznego (musi być ważny jeszcze przez minimum pół roku po planowanym opuszczeniu USA), a także biletu powrotnego, ewentualnie biletu na dalszą podróż - jeśli np. po krótkim pobycie na amerykańskiej ziemi wyruszamy bezpośrednio do Azji. Oprócz tego trzeba zarejestrować się w tzw. Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (ESTA), składając wniosek na co najmniej 72 godziny przed odlotem, ponieważ jest to czas przewidziany na jego rozpatrzenie. Dodajmy, że w niektórych przypadkach nadal jest niezbędne ubieganie się o wizę. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy: wybieramy się do USA do pracy zarobkowej lub na studia, nasz wniosek w ESTA został rozpatrzony negatywnie, po roku 2011 odwiedziliśmy choćby na krótko Koreę Płn., Jemen, Somalię, Libię, Irak albo Syrię, a także jeśli naszym celem jest wyjazd turystyczny lub biznesowy na dłużej aniżeli przepisowe 90 dni. 

Autoryzacja ESTA krok po kroku 

Procedura rejestracji w programie ESTA nie jest zbyt skomplikowana. Zaczynamy od wypełnienia stosownego formularza, uzupełniając go przede wszystkim o informacje na temat daty wylotu do Stanów Zjednoczonych, dokładnego miejsca pobytu na ich terytorium (może to być np. hotel w mieście, do którego się wybieramy), posiadanych kont w mediach społecznościowych oraz miejsca zatrudnienia. Co istotne, mamy możliwość posługiwania się językiem polskim. Nie zapomnijmy przy tym o przesłaniu zdjęcia odpowiedniej strony z paszportu (tej z własną fotografią). Na koniec, za pomocą karty kredytowej, uiszczamy opłatę w wysokości 14 dolarów za rozpatrzenie wniosku - alternatywnym rozwiązaniem jest przelanie środków poprzez PayPal. W tym momencie pozostaje nam jedynie poczekać na zatwierdzenie wniosku, co nastąpi w ciągu 3 dni. Jeśli odpowiedź będzie pozytywna, możemy bez obaw wyruszać w podróż. Rejestracja jest ważna przez dwa lata i pozwala na przekraczanie granicy USA wielokrotnie. Pamiętajmy jednak o tym, że ostateczną decyzję o wpuszczeniu nas na terytorium Stanów podejmuje konkretny urzędnik imigracyjny na przejściu granicznym. Na szczęście sytuacje, gdy dana osoba nie dostaje pozwolenia, zdarzają się naprawdę sporadycznie.


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.