Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Jak hodować kury przy domu?

Zastanawiasz się jak hodować kury przy domu? Ten artykuł jest dla Ciebie! Coraz więcej osób decyduje się na przydomowy kurnik, z którego można pozyskiwać zdrowe i smaczne jajka. Jest to świetny sposób na pozyskiwanie ekologicznej żywności, o której jakości sami decydujemy. Jak hodować kury przy domu? Podpowiadamy!

2020/03/kura-jpg_5e733f0c3fbe9

Kurnik to podstawa

Decydując się na hodowlę kur, musimy oczywiście posiadać miejsce, w którym nasze zwierzęta będą mogły się schronić. Kurnik musi spełniać kilka warunków, aby kury prawidłowo się rozwijały i znosiły nam odpowiednią ilość jaj. Przede wszystkim kurnik musi być ciepłym miejscem, w którym nie ma przeciągów i wilgoci. Należy pomyśleć również o odpowiedniej wentylacji, która zapobiegnie różnym chorobom. Pamiętajmy, że w kurniku należy regularnie wymieniać ściółkę i czyścić wnętrze. W innym przypadku nieśność naszych kur spadnie - w najgorszym wypadku do zera.

Jak wyposażyć kurnik?

W kurniku nie może oczywiście zabraknąć odpowiedniego wyposażenia. Kilka urządzeń to podstawa.

Poidła dla kur

Przede wszystkim wskazuje się na poidła dla kur, których należy zakupić odpowiednią ilość. Zdecydowanie najlepszym wyborem są poidła cylindryczne, których budowa zapobiega zanieczyszczaniu wody przez kury. Dzięki temu mamy pewność, że nasze zwierzęta będą pić czystą wodę. Jedno poidło o pojemności 10 litrów starczy dla dziesięciu kur.

Grzędy

Grzędy możemy wykonać z gładko oheblowanych żerdzi o przekroju prostokątnym. Wskazuje się, że ich przekrój powinien wynosić około 6 x 4 cm. W ten sposób kury będą miały zapewnione wygodne miejsce do przesiadywania. Grzędy powinny być umieszczone co najmniej na wysokości 15 cm, jednak nie wyżej niż 1 metr. Idealnie, gdy wszystkie grzędy zamontowane są na jednym poziomie.

Gniazda

Gniazda dla kur powinny być umieszczone w najciemniejszym kącie kurnika. Najlepiej zbudować je z drewnianych skrzynek o minimalnych wymiarach 30 x 40 x 30 cm i wyłożyć je sianem (pamiętać o regularnej zmianie na świeże). Jedno gniazdo starczy zazwyczaj dla 3-4 kur.

Karmidła dla kur

Oczywiście bardzo ważnym elementem każdego kurnika jest karmidło dla kur. Odpowiednio skonstruowane karmidło cylindryczne zapewnia naszym zwierzętom świeżą i czystą paszę przez długi czas. Tego typu urządzenia posiadają funkcję automatycznego uzupełnienia. Pamiętajmy, że na jedną nioskę musi przypadać minimum 8 cm karmidła.

Karmniki dla kur - sklep Poltechparts.pl

Odpowiedni wybieg

Bardzo ważny jest odpowiednio duży wybieg, na którym nasze kury będą bezpieczne. Oznacza to, że teren musimy dokładnie ogrodzić za pomocą wytrzymałej siatki. Najlepiej, gdy takie ogrodzenie będzie zabezpieczone również z góry (przeciw drapieżnym ptakom), ale jeżeli w naszej okolicy tego typu drapieżniki nie występują, możemy z tego zrezygnować. Ogrodzenie powinno być wtedy wysokie na 2 metry, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że kury nie uciekną z wybiegu. Jeżeli posiadamy odpowiednio duży teren, warto podzielić wybieg dla kur na dwie części. W ten sposób będziemy mogli zdezynfekować nieużywaną część i poczekać na odrośnięcie darni.

Jakie gatunki kur najlepiej wybrać do przydomowej hodowli?

Pamiętajmy, że w przydomowej hodowli kur należy zdecydować się na odpowiednio wytrzymałe gatunki zwierząt. Właśnie dlatego nie można kupować niosek z kurzych ferm - są one zbyt delikatne i nieprzystosowane do warunków, które możemy im zapewnić. Najczęściej do przydomowej hodowli wybiera się karmazyny, które są ogólnoużytkowym gatunkiem. Ich nieśność to około 180 jaj rocznie. Coraz większą popularność zyskują również kury zielononóżki, których jajka kosztują nawet 1,80 zł za sztukę. Jaja zielononóżek są mniejsze, posiadają kremowy kolor i są charakterystycznie podłużne.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł w części odpowiedział na pytanie "jako hodować kury przy domu?" i posiadają Państwo podstawową wiedzę na ten temat. Jeżeli istnieje możliwość założenia małej hodowli, to naprawdę warto się na nią zdecydować! Nagrodą będą pyszne i zdrowe jajka, a także satysfakcja z naszej pracy.

Artykuł sponsorowany


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.