Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Brama garażowa uchylna czy rozwierana - która będzie lepszym wyborem?

Brama garażowa uchylna należy do często spotykanych rozwiązań w polskich domach, podobnie jak model rozwierany. Każda z nich otwiera się na zewnątrz budynku, a ich wygląd dopasować można do elewacji. Które z tych rozwiązań sprawdzi się lepiej?

2020/05/brama-garazowa-jpg_5eba5d74e2867

Brama garażowa uchylna - charakterystyka
Bramy uchylne do garażu cieszą się ciągle dużym zainteresowaniem wśród inwestorów prywatnych poszukujących estetycznych i przystępnych cenowo drzwi garażowych. Skrzydło w tym modelu najpierw wysuwa się nieco przed budynek, a następnie chowa pod sufitem. Jest ono wykonane ze stali lub z litego drewna, co pozwala dopasować wygląd bramy do stylu architektonicznego domu. Dodatkowo stalowe bramy garażowe uchylne mogą mieć dekoracyjną powłokę lub dowolny kolor. Nowoczesne produkty tego typu wyposażone są w specjalne zabezpieczenia chroniące przed przypadkowym zgnieceniem lub przytrzaśnięciem placów.

Aby zwiększyć komfort użytkowania możliwe jest zamontowanie napędu, co pozwoli otwierać i zamykać bramę bez wychodzenia z samochodu. Wysokiej jakości brama garażowa uchylna nie tylko będzie prezentować się estetycznie, ale też skutecznie ochroni przed włamaniem dzięki zastosowaniu systemu ryglowania uniemożliwiającego podważenie skrzydła.

Rozwierana brama garażowa
Brama rozwierana działa podobnie jak drzwi i składa się najczęściej z dwóch skrzydeł otwieranych na zewnątrz. Brama skrzydłowa - bo tak też jest nazywany ten model –podzielona jest symetrycznie lub dla większej wygody użytkowania jedno ze skrzydeł może być nieco węższe i funkcjonować jak drzwi. Rozwiązanie to pozwala wyprowadzić rower czy wynieść przedmioty z garażu bez konieczności otwierania całej bramy. Podobnie jak brama garażowa uchylna, model skrzydłowy dostępny jest w wielu kolorach i wzorach do wyboru.

Oprócz tego inwestorzy mogą zdecydować się na wersję stalową lub wykonaną z drewna. Dla zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności nawet przy silnym wietrze montowane są dodatkowe rygle, które jednocześnie skutecznie chronią przed złodziejami. Włamaniom zapobiegają ponadto specjalne zamki z wkładką patentową.

W jakich budynkach sprawdzi się brama garażowa uchylna?
Ze względu na swoją konstrukcję brama garażowa uchylna wymaga odpowiednio dużo miejsca pod sufitem, aby było możliwe jej zamontowanie. Ponieważ skrzydło najpierw wysuwa się przed budynek i dopiero później chowa wewnątrz, zdecydowanie lepiej sprawdzi się na posesjach z dłuższym podjazdem. W przeciwnym razie podczas otwierania może zawadzić o stojące zbyt blisko auto. Garażowa brama uchylna będzie więc dobrym wyborem do wysokiego garażu z odpowiednio dużą przestrzenią przed wjazdem.

Brama skrzydłowa - do jakiego garażu?
Model skrzydłowy wymaga nieco więcej przestrzeni przed budynkiem niż brama garażowa uchylna, dlatego również polecana jest do budynków z długim podjazdem. Warto przy tym zaznaczyć, że podczas opadów śniegu tego typu bramy mogą być niewygodne w użytkowaniu. Zimą konieczne więc będzie odśnieżanie przestrzeni przed garażem. Ze względu na możliwość wstawienia skrzydeł o dowolnych rozmiarach, bramy rozwierane sprawdzą się w niewielkich garażach modernizowanych, w których inne modele nie mogą być zamontowane ze względu na brak miejsca.

Brama garażowa uchylna czy skrzydłowa - którą wybrać?
Wybór bramy garażowej zależy od kilku czynników. Podczas poszukiwania odpowiedniego modelu należy wziąć pod uwagę dostępną powierzchnię czy wygodę użytkowania. Zarówno brama garażowa uchylna jak i skrzydłowa otwierają się na zewnątrz, dlatego wymagają dłuższego podjazdu. Pierwszy z wymienionych modeli może okazać się dobrym rozwiązaniem w wysokich garażach, a wyposażenie go w napęd dodatkowo zwiększy wygodę obsługi. Brama skrzydłowa pozwala w pełni wykorzystać całą przestrzeń wewnątrz garażu, dlatego będzie dobrym wyborem do niskiego budynku. Niezależnie od podjętej decyzji warto podczas zakupów zwracać uwagę na jakość wykonania bramy, dodatkowe zabezpieczenia oraz jej wygląd - dzięki temu nie tylko spełni ona swoje zadanie, ale też będzie estetycznie współgrać z elewacją.

Artykuł sponsorowany