Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Działanie instalacji fotowoltaicznej

Posiadanie instalacji fotowoltaicznej na naszym dachu czy posesji w prosty sposób zapewnia nam zieloną energię w naszym gniazdku.

2020/06/dzialanieinstalacjifotowoltaicznej1-jpg_5ef5cc9e08e7f

Instalacja taka jest w stanie (w miesiącach większego nasłonecznienia) pokryć w 100% nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną.
 
Oprócz tego, warto zauważyć, że ta technologia wciąż tanieje oraz dofinansowywana jest ze środków państwowych, co sprawia, że coraz częściej widzimy panele fotowoltaiczne na dachach domów. Jak działa taka instalacja?

Budowa instalacji

Instalacja fotowoltaiczna składa się z kilku ważnych elementów, z czego najważniejsze są panele fotowoltaiczne. Oprócz tego, same panele umieszcza się na stelażu, czyli systemie montażowym. Ważnym elementem instalacji jest również konwerter, którego zadaniem jest przekształcenie prądu stałego w zmienny, który znajduje się w naszej instalacji elektrycznej. Dodatkowo, instalacje fotowoltaiczne wyposażone są w zabezpieczenia przeciwnapięciowe, które odpowiadają za ochronę paneli przed wyładowaniami elektrycznymi czy przepięciami.

Choć zmiana samej instalacji elektrycznej w naszym domu nie jest konieczna, by móc korzystać z prądu wytwarzanego przez naszą instalację fotowoltaiczną konieczny jest montaż licznika dwukierunkowego. Za taki montaż według prawa odpowiedzialny jest nasz dostawca energii. Licznik odpowiada za prawidłowe zliczanie energii, którą pobieramy z sieci oraz tej, którą sami do niej wysyłamy (dzieje się to w wypadku, gdy nasza instalacja produkuje więcej prądu, niż sami jesteśmy w stanie zużyć). Taki sposób bilansowania energii pozwala nam na generowanie największych oszczędności. W momencie, gdy wydajność instalacji spada (na przykład w miesiącach zimowych, kiedy nasłonecznienie jest mniejsze), możemy taką nadwyżkę energii odebrać od dostawcy prądu za niewielką opłatą.

Zasada działania paneli fotowoltaicznych

Zasada działania paneli fotowoltaicznych opiera się na istnieniu fotonów, czyli cząsteczek światła. Gdy na panel pada światło słoneczne, fotony wprawiają w ruch elektrony, co z kolei powoduje powstanie napięcia elektrycznego. Prąd stały, który w ten sposób został wytworzony, wędruje do konwertera, gdzie zostaje zmieniony w prąd zmienny. W taki prosty sposób, możemy cieszyć się z wytwarzanej w domowych warunkach zielonej energii, która to wypełnia nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Instalacja fotowoltaiczna się opłaca

Dzięki wielu źródłom dofinansowań, w postaci dotacji oraz ulg podatkowych, finansowanie instalacji tego typu staje się prostsze. Dlatego też, fotowoltaika cieszy coraz to większym zainteresowaniem. Dzięki takim rozwiązaniom, posiadamy własny, niezależny i zielony prąd w naszym gniazdku.

Artykuł sponsorowany


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.