Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Wiadomości z miasta


Rok 1920 na ziemi Ostrowskiej - spotkanie historycznych pasjonatów w Starej Elektrowni (zdjęcia, video)

Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrowi Mazowieckiej spotkaniem, dnia 1 października w Starej Elektowni, dała możliwość wysłuchania ciekawych historii, ciekawych gości na temat roku 1920 na ziemi Ostrowskiej.

2020/10/stara-elektrownia-spotkanie-2-jpg_5f7716613822e

Kolejny raz pracownice Miejskiej Biblioteki Publicznej stanęły na wysokości zadania, prezentując społeczności Ostrowi Mazowieckiej wykład historyczny, który śmiało można nazwać mianem - "pasjonującego". Spotkanie wzbogacone o znakomitych gości, którzy podzielili się wiedzą i opowieściami związanymi z rokiem 1920 na ziemi ostrowskiej.

Dla wszystkich pasjonatów i wielbicieli historii, była to niepowtarzalna szansa do zasięgnięcia nowych, ciekawych wiadomości z ust, takich osób, jak:

- Monika Beyer - wnuczka Williama Beyera - ochotnika poległego 4 sierpnia 1920 r. w bitwie pod Paprocią i Pęchratką,
- przedstawiciele Stowarzyszenia "Wizna 1939", którzy pojawili się na spotkaniu w dziesięcioosobowym zespole,
- grupa rekonstrukcyjna z Zambrowa na czele z Pawłem Sanewski,
- Franciszek Głębocki - pasjonat historyczny z Szumowa.

Monika Beyer przygotowała multimedialną prezentację opowiadająca o jej dziadku poległym w 1920 roku. Zaprezentowała pamiątki, artykuły zamieszczane w prasie, czy listy pisane do rodziny. Jednocześnie dzieląc się historiami z życia Williama Beyera. Panowie ze Stowarzyszenie "Wizna 1939" opowiadali o badaniach terenowych i znaleziskach, które udało im się wyszukać pod koniec listopada 2017 roku na terenie gminy Andrzejewo. Jak się okazało - dość przypadkowo natknęli się na szczątki, elementy uzbrojenia żołnierzy poległych w 1920 roku.

Paweł Sanewski wraz z przedstawicielami grupy rekonstrukcyjnej z Zambrowa, przebrani w mundury z tamtych lat, opowiadał czym tak naprawdę zajmuję się grupa rekonstrukcyjna i o tym, jakie przeżycia idą wraz z wcielaniem się w postać Williamia Beyera podczas bitw rekonstrukcyjnych. Franciszek Głębocki, jako skarbnica wiedzy i doświadczenia opowiadał historię, które przekazywane były mu od swoich dziadków z tamtych lat. O zachowaniach wojsk bolszewickich, o metodach ich braku człowieczeństwa, czy życiu w okresie wojny w 1920 roku.

W trakcie spotkania byliśmy świadkami projekcji filmu z 16 marca 2018 roku, gdzie odbyła się uroczystość pogrzebowa poległych żołnierzy, których szczątki zostały pochowane wśród towarzyszy broni z 201 Pułku Piechoty, w kwaterze wojennej z 1920 r. na cmentarzu w Szumowie. A dopełnieniem całego wydarzenia było otwarcie wystawy pod tytułem - "Rok 1920 na Ziemi Ostrowskiej", o której możecie przeczytać - TUTAJ.

Cieszy fakt, że Stara Elektrownia zgromadziła tak liczną publiczność. Historia nie jest nam obojętna i ilość osób zgromadzonych w głównej sali tylko to potwierdziła. Cieszy również fakt, jak szerokie spektrum społeczeństwa zainteresowane było spotkaniem: dyrektorzy szkół i instytucji miejskich, przedstawiciele władz miasta i powiatu, harcerze, młodzież, podopieczni stowarzyszenia Przystań, czy absolwenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

To była istna gratka dla wszystkich pasjonujących się historią i wydarzeniami z roku 1920. Kultura i pielęgnowanie pamięci o historii w Ostrowi Mazowieckiej bardzo mocno związana jest z działaniem pracownic Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrowi Mazowieckiej. Panie dokładają szerokiej gamy starań, by mieszkańcom Ostrowi Mazowieckiej przybliżyć i utrwalać zdarzenia, o których warto pamiętać. Świetne przedsięwzięcie, świetna organizacja, świetni ludzie - trzymajcie tak dalej. Wszyscy jesteśmy wam za to wdzięczni.

Dodaj komentarz



Zobacz zdjęcia: Rok 1920 na ziemi Ostrowskiej - spotkanie historycznych pasjonatów w Starej Elektrowni (zdjęcia, video)

1/73
2/73
3/73
4/73
5/73
6/73
7/73
8/73
9/73
10/73
11/73
12/73

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.