Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Czyste i nawilżone powietrze to ochrona przed zimowymi infekcjami

Okres jesienno-zimowy nieodzownie kojarzy się z częstszymi infekcjami, które dotykają głównie nasze drogi oddechowe. Do liczby zachorowań przyczynia się jakość powietrza, którym oddychamy. Ogrzewanie mieszkań, domów i zakładów produkcyjnych wiąże się często ze wzrostem stężeń toksycznych substancji w powietrzu, będących efektem niepełnego procesu spalania paliw kopalnych. Spada też wyraźnie wilgotność powietrza w naszym otoczeniu. Jak sobie z tym radzić?

2020/11/smog-klarta-jpg_5facf9c1a7aa9

1. Jak oczyszczać powietrze?

Oczyszczanie powietrza może odbywać się na kilka sposobów. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze rozwiązania:

  • Oczyszczacze powietrza
  • Rośliny oczyszczające powietrze 
  • Systemy wentylacyjne
  • Odpowiednie wietrzenie mieszkań

Najskuteczniejszym i najbardziej kompleksowym rozwiązaniem, dającym możliwość pełnej kontroli poziomu zanieczyszczeń są oczyszczacze powietrza. Urządzenia te na bieżąco zbierają dane o zanieczyszczeniach w otoczeniu, pozwalając dynamicznie reagować na pogarszające się warunki.

Skrupulatny tryb auto to podstawa

Warto w tym miejscu poświęcić nieco uwagi trybowi automatycznemu. Odpowiednio skonfigurowany, skorelowany z surowymi normami jakości powietrza, odpowiada za właściwy dobór mocy oczyszczania do warunków w pomieszczeniu. W przypadku pogarszającego się stanu powietrza, urządzenie wyraźnie przyśpieszy. Gdy sytuacja ulegnie poprawie, urządzenie zwolni, przechodząc w spokojniejszy tryb pracy.

Przykładem oczyszczacza powietrza o restrykcyjnym trybie automatycznym jest np. Klarta Forste 3. Urządzenie to intepretuje stężenie PM2,5 powyżej 9 µg/m3jako nieakceptowalne. Rozwiązanie to pozostaje w zgodzie z restrykcyjnymi normami jakości powietrza rekomendowanymi przez WHO (gdzie norma roczna wynosi 10 µg/m3, norma dzienna zaś 20 µg/m3).

2. Dlaczego warto oczyszczać powietrze?

Czystość powietrza wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Choroby układu oddechowego - przeziębienia, grypy, alergie i astma wynikają często z przebywania w zanieczyszczonym środowisku. Długotrwała ekspozycja na smog może prowadzić do nieodwracalnych zmian w płuc, przyczyniając się istotnie do powstawania nowotworów płuc. Potwierdzony jest również negatywny wpływ zanieczyszczeń powietrza na wydajność i procesy kognitywne. Hiszpańscy naukowcy dowiedli, że smog samochodowy jest jedną z przyczyn gorszych wyników w nauce uczniów położonych przy ruchliwych szlakach komunikacyjnych.

3. Jak nawilżać powietrze

Zimą poziom wilgotności w budynkach spada często poniżej 30%. Jest to minimalna wartość, jaką dopuszcza norma budowlana PN 78/B-03421. Za optymalny dla organizmu poziom wilgotności uznaje się jednak wartości pomiędzy 40, a 60%. Na szczęście przywrócenie właściwej wilgotności pomieszczeń nie jest trudne, a pomóc w tym mogą:

  • Nawilżacze powietrza
  • Wilgotne ściereczki, ręczniki powieszone na grzejnikach
  • Ceramiczne nawilżacze na grzejniki
  • Rozwieszone pranie


Znane od dziesiątek lat, domowe metody, nie mogą równać się skutecznością z elektronicznymi nawilżaczami powietrza. Urządzenia te pozwalają nie tylko w szybkim czasie zwiększyć wilgotność pomieszczenia, ale również ją monitorować. Dzięki wbudowanemu higrostatowi, nawilżacz powietrza pozwala też ustalić docelowy poziom wilgotności. Dla jednych osób optymalna wilgotność względna wynosić będzie 50 % RH, inni preferują np. 60%.

Zdrowe, nawilżone powietrze bez szkodliwej mgiełki

Nawilżacze ewaporacyjne gwarantują przyjemne orzeźwienie, będąc przy tym w pełni bezpiecznymi dla użytkowników. Technologia wykorzystująca maty filtrujące pozwala zatrzymywać substancje chemiczne występujące w wodzie na filtrze. Dodatkowe pokrycie filtrów powłoką antybakteryjną zapobiega namnażaniu się drobnoustrojów. Nawilżacze ewaporacyjne są również niedrogie i proste w eksploatacji. Ich konserwacja ogranicza się do regularnej wymiany wody i okresowego czyszczenia filtra (np. za pomocą roztworu wody z kwaskiem cytrynowym).

4. Dlaczego warto nawilżać powietrze?

Dlaczego warto dbać o odpowiednią wilgotność powietrza? Odpowiedź tkwi głównie w naszym układzie oddechowym. Wysuszone śluzówki gardła i nosa nie są w stanie należycie spełniać swoich funkcji ochronnych. Wyściełająca je warstwa glikanów nie może odpowiednio szybko reagować na otaczające zanieczyszczenia (chociażby alergeny), w konsekwencji czego częściej dokuczają nam objawy alergiczne, jak również różnego rodzaju infekcje górnych dróg oddechowych.

Jeżeli chcemy więc chronić układ oddechowy, a co za tym idzie wzmocnić także układ odpornościowy, warto zainwestować w nawilżacz powietrza lub zestaw oczyszczacz powietrza z nawilżaczem.

Rozwiązanie to wpłynie również pozytywnie na naszą cerę, włosy i paznokcie, sprawiając, że będą one mniej suche i łamliwe. Jeżeli często doskwiera nam zapalenie spojówek lub "zespół suchego oka", odpowiedź może również leżeć w niewłaściwej wilgotności środowiska.

Artykuł partnera


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.