Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z kraju i ze świata


Jak znaleźć źródło wyciszenia? Przegląd najlepszych mat do jogi

Wybór maty do jogi wydaje się oczywisty, a jednak- nie wszystkie maty są sobie równe. Odpowiednio dobrany model podniesie poziom komfortu, zapewni bezpieczeństwo i wzmocni motywację, a to przecież kwestie kluczowe. Idealna mata przywróci spokój i pomoże się skoncentrować. Jak dopasować model i uniknąć błędów? Przegląd najlepszych mat do jogi powinien wyjaśnić sprawę. Odpowiednia mata do jogi zapewni wygodną (i bezpieczną) powierzchnię do ćwiczeń, a także dobrą przyczepność oraz izolację. Przy wyborze odpowiedniego modelu warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. 

2021/03/rad3124blue-hour-jpg_605d9d5d1a273

Na co zwrócić uwagę?

Rozmiar i grubość

Rozmiar powinien być dopasowany do wzrostu użytkownika- żadna część ciała nie powinna wystawać poza krawędzie w czasie spoczynku na macie. W tym przypadku lepiej, żeby mata była trochę za długa, niż zbyt krótka.

Maty do jogi są zazwyczaj dosyć cienkie, szczególnie w porównaniu z modelami używanymi w ramach innych aktywności fizycznych, jak np. fitness. Grubość mat można podzielić na kilka kategorii:

  • 1- 2 mm- bardzo cienkie
  • 3- 4 mm- standardowa grubość
  • 5- 8 mm- grube
  • powyżej 8 mm- bardzo grube

Cieńsze maty będą lżejsze, grubsze zapewnią solidne poparcie dla rąk i nóg. 

Waga i materiał

Waga może być istotna, jeśli miejsce praktyk ulega częstym zmianom- im lżejsza mata do jogi, tym lepiej. Lekkie modele nie przekroczą 0,8 kg- nie sprawią więc żadnych problemów w czasie transportu.

Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na wybór powinien być również odpowiedni materiał. Zapewnia trwałość i przyczepność oraz określa sposób konserwacji. Najpopularniejsze opcje to przede wszystkim: 

  • TPE (pianka termoplastyczna) to syntetyczny, lekki i bardzo miękki materiał o doskonałej izolacji. To dobre rozwiązanie, jeśli sesje odbywają się w różnych lokalizacjach.
  • PU (poliuretan) wykorzystywany jest przy produkcji wierzchniej części maty. Jest gładki i przyjemny w dotyku. Wykazuje dobrą przyczepność.
  • kauczuk to naturalny materiał, który zapewnia idealną przyczepność, jest jednak dosyć ciężki. Sprawdzi się jako mata do ćwiczeń w domu.
    Coraz popularniejsze stają się także inne materiały- mikrofibra, korek czy juta. Jak zapewnia przedstawiciel Yoga Design Lab- ekologiczne rozwiązania są przyszłością jogi.

Przegląd najlepszych mat do jogi a stopień zaawansowania

Dla początkujących duże znaczenie ma przede wszystkim przyczepność i grubość maty. Proste pozycje które wymagają dłuższego kontaktu z podłożem mogą obciążać stawy i powodować duży dyskomfort, dlatego warto pomyśleć o grubszym modelu (5- 8 mm), jak Lululemon The Reversible Mat czy Utupluti.

Dla średnio- zaawansowanych, którzy wykonują trudne pozycje grubość jest kwestią indywidualną, ważniejsza jest natomiast jakość materiału z którego wykonano matę- musi być wytrzymały i odporny na częste (i intensywne) treningi. Warto pomyśleć o macie z kauczuku, np. doskonałej Utupluti PU Pro Clean Purple. 

Dla zaawansowanych joga oznacza wiele skomplikowanych i wymagających pozycji (szczególnie na stojąco). Najważniejsza powinna być odpowiednia przyczepność- najlepiej, jeśli mata jest też cienka- na uwagę zasługują tutaj modele Manduka Pro.  

Przegląd najlepszych mat do jogi pod kątem stylu
Joga to wiele wariantów i możliwości, mata powinna odpowiadać wymaganiom konkretnych odmian i ich specyfiki. 

Joga statyczna dotyczy najczęściej klasycznych wersji, pozbawiona jest skomplikowanych przejść i gwałtownych przeskoków. W tym wypadku mata powinna być przede wszystkim antypoślizgowa, sprawdzi się kauczuk i TPE. Bardzo dobrym produktem w tej kategorii będzie z pewnością Kailash Premium.

Joga dynamiczna to intensywna forma, która charakteryzuje się dużą dynamiką w przejściach. Idealna mata powinna być trwała i odporna na uszkodzenia. Nie zaszkodzi też dobra przyczepność, a to zapewni niezawodna Utupluti ART SPACE.  

Joga w wysokiej temperaturze naturalnie łączy się z dużą ilością potu, co oznacza, że mata musi być antypoślizgowa- warto zwrócić uwagę na modele z kauczuku. W tej sytuacji sprawdzi się doskonała JadeYoga Harmony.

Maty do jogi trochę inaczej 

Jedną z ciekawszych propozycji są również maty z liniami wyrównującymi, które pomagają w prawidłowym ustawieniu rąk i stóp w określonych pozycjach. To doskonałe rozwiązanie dla początkujących i... perfekcjonistów. Najlepsza w kategorii jest bez wątpienia Utupluti PU Pro Print Pink.  

Dla miłośników jogi i podróży stworzono niezwykłe maty, które można bez trudu złożyć, tworząc kwadrat niewielkich rozmiarów. Zmieszczą się w każdej walizce- nie zajmą wiele przestrzeni i są bardzo lekkie. Najpopularniejszy wybór to niezmiennie JadeYoga Voyager.

Okrągła mata do jogi pełni nie tylko rolę użytkową, jest też wspaniałą ozdobą. Nietypowe modele, choć jeszcze mało znane powoli zyskują na popularności. Świetnym przykładem jest piękna Shamanka od Moonholi Yoga. Czy to tylko chwilowy trend? Czas pokaże.

Mata jest nieodłączną i kluczową częścią w praktyce jogi. To właśnie ten element rozpoczyna cały rytuał, a podczas medytacji jest małą, prywatną oazą spokoju. Bezpieczeństwo, wygoda i komfort to podstawowe cechy każdej dobrej maty. Nowe modele cechują się też najwyższą jakością materiałów i wykonania. I tak powinno być- bo tylko idealna mata wspomoże rozwój- fizyczny i duchowy.

Artykuł sponsorowany


Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.