Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Kultura i rozrywka | MDK


Gaya Lastovjak zagościła w ostrowskich Jatkach z nową wystawą (zdjęcia)

Ostatni dzień stycznia, a zarazem połowa tego tygodnia wyznaczyła czas kolejnego wernisażu wystawy w ostrowskiej Galerii Sztuki "Jatki".

2024/02/mg-5873-jpg_65bcd1d5656eb

Tym razem nie były to fotografie lub dwuwymiarowe obrazy - Pani Gaya Lastovjak przygotowała dla zebranych gości wystawę trójwymiarowych obrazów pt. "Dualizm". Zacznijmy może jednak od przedstawienia artystki odpowiedzialnej za te dzieła.

Gaya Lastovjak tworzy trójwymiarowe obrazy techniką własną przy użyciu paper mache, płótna i farby olejnej. Artystka najczęściej porusza kwestie dualistycznej natury człowieka czyli dobrych i złych cech, które są częścią ludzkiej natury. Dzięki konkretnym gestom sylwetek w swoich obrazach pokazuje wartościowe cechy, jakimi są jedność, pomoc czy miłość oraz te negatywne, takie jak zazdrość czy kłamstwo. Artystka gloryfikuje dobre cechy i krytykuje złe. Podejmuje również dialog z aktualnymi wydarzeniami i zjawiskami. Dodatkowo zajmuje się rzeźbą i instalacją z papieru, sztuką performance i happeningiem. Najważniejsze osiągnięcia Prace Gayi Lastovjak były eksponowane na wielu wystawach krajowych i międzynarodowych, między innymi we Włoszech, Austrii, Hiszpanii, USA, Wielkiej Brytanii, Portugalii czy Monako.

Najważniejsze wystawy, w których brała udział to 59-te Biennale Sztuki w Wenecji, Międzynarodowe Targi Sztuki Współczesnej w Monako, wystawa w muzeum Venanza Crocetti w Rzymie i galerii Van Gogh w Madrycie, VIII edycja RAW (Rome Art Week) w Palazzo della Cancelleria Vaticana, XIV Biennale Sztuki we Florencji i wiele innych. Reprodukcje jej obrazów ukazały się w takich publikacjach jak Photographize Arts Culture Magazine (USA), Suboart Magazine (Portugalia) czy nowojorskim The Woven Tale Press, gdzie jedna z prac artystki pojawiła się na okładce magazynu. Gaya Lastovjak jest wielokrotnie nagradzaną artystką. W 2022 roku dwukrotnie otrzymała pierwsze miejsce w dwóch amerykańskich konkursach: Art Show International "Artist Grant – Spring" oraz w American Art Awards. W 2023 roku najwyższym wyróżnieniem była nagroda "Artysta miesiąca" galerii Camelback oraz znalezienie się wśród ośmiu nagrodzonych artystów w XIV edycji konkursu Itsliquid International (Włochy). Od 2021 roku otrzymała 29 międzynarodowych nagród, wyróżnień i nominacji.

Choć dorobek artystyczny Pani Lastovjak wynosi już 44 wystawy, 22 nagrody artystyczne, 7 nominacji i 19 publikacji, to artystka mimo to chętnie zagościła w naszym miasteczku, żeby Ostrowianie lepiej poznali ją i jej sztukę. Uroczystość rozpoczęły zdolne i utalentowane Natalia Bialuk, Emilia Gałązka i Magda Badurek, które przy pomocy melodii skrzypcowych i gitarowych wprowadziły zebranych gości w atmosferę tamtejszego wieczoru.

Otwarcie wystawy wraz z artystką poprowadziła Pani P.O. Zastępca Dyrektora MDK Grażyna Laskowska. Całość odbyła się w formie rozmowy między Nimi na temat historii Pani Gayi i jej twórczości. Można było dowiedzieć się m.in. dlaczego tytuł wystawy jest taki a nie inny, dlaczego artystka nie faworyzuje żadnej ze swoich prac, czy też czym jest dla niej sztuka i co dla niej jej twórczość oznacza. Przyjemna i ciekawa rozmowa zajęła wszystkich tak bardzo, że nie poczuto nawet jak przeszło już od początku wydarzenia ok. 40 minut. Na koniec wywiado-rozmowy każdy miał okazję zadać Pani Lastovjak własne pytania, po czym miał miejsce drugi akt uroczystości.

Tradycyjnie, finałem wernisażu było przejście do piwnicy galerii, gdzie czekały gotowe do obejrzenia prawie wszystkie aktualnie dostępne jej prace. Podczas zwiedzania, Pani Gaya Lastovjak osobiście oprowadziła zainteresowanych uczestników po wystawie i objaśniła znaczenie poszczególnych z nich. Współczesna artystka figuratywna przeniosła gości w świat niezwykłych, trójwymiarowych obrazów przedstawiających bazowane na ludzkim ciele figury pełne symboliki, wykonane pod profesjonalnym i czułym okiem twórczyni sztuki. Po przejściu przez wystawę i gromkich brawach uczestników każdy chętny skorzystał z przygotowanego poczęstunku na górze.

Krakowska artystka zdołała podczas całej uroczystości zaciekawić i zaimponować wszystkim zebranym, wśród których znaleźli się również Pan Burmistrz Miasta Jerzy Bauer i Pani Dyrektor MDK Marta Wójcik. Grupa zafascynowanych sztuką Pani Lastovjak uważnie słuchała każdego jej słowa na temat wystawy i swojej historii ze sztuką od początku do końca. Pozostaje jednak pytanie - jakie cele Pani Gaya stawia sobie w pracy artystycznej? Z odpowiedzią śpieszy sama twórczyni:

- Chciałabym, żeby moja sztuka docierała do coraz szerszego grona odbiorców, aby skłoniła ich do zastanowienia się nad sobą i otaczającym ich świecie. Planuję tworzyć coraz ciekawsze dzieła sztuki, pozytywnie zaskakiwać i zachęcać ludzi do interakcji ze sztuką. Pokazywać swoje prace w coraz lepszych galeriach sztuki i wydarzeniach artystycznych. Oczywiście zdobywać kolejne nagrody, podnosić wartość swojej sztuki, ciężko pracować i cały czas się rozwijać - podkreśla autorka.


Jak widać, ambicji i chęci rozwoju Pani Lastovjak nie brakuje. Obecnie pracuje nad projektem "100 Druhów" - akcji charytatywnej, mającej pomóc w zebraniu środków na realizację Dni Fotografii w Działdowie. Planów na przyszłość jej jednak także nie brakuje. Jeżeli chcecie obejrzeć wystawę "Dualizm" na żywo, do czego Was serdecznie zachęcamy, będzie ona dostępna w Galerii Sztuki "Jatki" do 13 marca 2024. Zdjęcia potrafią pokazać Wam jedynie zarys tego, co zachwycić do pełna może jedynie na żywo.

Dodaj komentarzZobacz zdjęcia: Gaya Lastovjak zagościła w ostrowskich Jatkach z nową wystawą (zdjęcia)

1/28
2/28
3/28
4/28
5/28
6/28
7/28
8/28
9/28
10/28
11/28
12/28

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.