Kurpiowska tradycja żyje. Laskowizna gościła twórców ludowych i KGW (zdjęcia)
Kurpiowskie wycinanki i śpiewy zagościły w Laskowiźnie, przemieniając wiejską świetlicę w tętniące życiem centrum tradycji. Kobiety z całego powiatu ostrowskiego spotkały się, by wspólnie świętować, tworzyć i uczyć się od najlepszych twórców ludowych.
Fot. Miasto i Gmina Brok
To właśnie tam, 7 czerwca, odbyły się wyjątkowe warsztaty dla Kół Gospodyń Wiejskich. Za organizację odpowiadał Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi z Warszawy, przy współpracy z Muzeum Regionalnym w Pułtusku i Stowarzyszeniem Puszcza Biała - Moja Mała Ojczyzna. Gospodarzem wydarzenia było miejscowe KGW z przewodniczącą i sołtysem Grażyną Góral na czele. Przyjechały przedstawicielki aż 15 kół z różnych gmin, m.in. z Andrzejewa i Broku.
Spotkanie otworzył Burmistrz Miasta i Gminy Brok Sebastian Oczkowski. W swoim przemówieniu mówił o znaczeniu pielęgnowania lokalnych tradycji kurpiowskich i zaprosił wszystkich na nadchodzące Dni Broku i Puszczy Białej, które odbędą się w dniach 5–6 lipca. W ramach tego wydarzenia zaplanowano Ogólnopolski Nadbużański Festiwal Muzyki, Tańca i Śpiewu Kurpiowskiego. Podczas warsztatów Burmistrz otrzymał również symboliczny prezent - oryginalną wycinankę kurpiowską od słynnej artystki Czesławy Kaczyńskiej z Dylewa.
Głos zabrała także Ewa Młynarczuk, Radna Powiatowa i Dyrektor Biblioteki Publicznej w Broku. Podkreśliła dumę z obecności tylu aktywnych kobiet oraz wyraziła wdzięczność organizatorom wydarzenia. Część edukacyjną poprowadzili Janusz Pawlak z NIKiDW oraz etnograf Sylwia Słojkowska-Affelska, którzy opowiadali o historii Kurpiów i znaczeniu ich kultury.
Uczestniczki miały okazję pracować pod okiem wybitnych twórców ludowych. Stanisław Ropiak z Myszyńca to mistrz kurpiowskich wypieków, znany z tradycyjnych fafernuchów i pyśków, a także twórca palm wielkanocnych, wycinanek i pisanek, Wiesław Kuskowski prezentował plecionkarstwo, a Czesława Kaczyńska prowadziła warsztaty z wycinanki. Halina Witkowska z Pniewa dzieliła się tajnikami swojej sztuki, Beata Pasińska z Broku pokazywała, jak tworzyć kwiaty z bibuły, a Monika Poteraj z Przyłubia – haft kurpiowski.
Nie zabrakło również muzyki. Jerzy Święch zagrał na ludową nutę, porywając uczestników do wspólnego śpiewu i tańca. Spotkanie zakończyło się pełne emocji i inspiracji, pozostawiając uczestniczki z nowymi umiejętnościami i jeszcze większą pasją do krzewienia tradycji.