Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Zdrowie


Szkolenie dla lekarzy i pielęgniarek w zakresie onkologii

Grupa 30 lekarzy i pielęgniarek z Ostrowi Mazowieckiej, Ostrołęki, Płocka, Łomży i okolic uczestniczyło w szkoleniu na temat wykrywania nowotworów głowy i szyi. Szkolenie prowadził onkolog kliniczny prof. Tadeusz Pieńkowski z Radomskiego Centrum Onkologii.

szkolenie_onkologia_29_09_17

Uczestnicy szkolenia dowiedzieli się między innymi jakie objawy u chorego są wskazaniem do skierowania go na specjalistyczne badania, a także co powinno zaniepokoić lekarza, jak nakłonić pacjenta do dalszej diagnostyki i jakie są najnowsze metody leczenia nowotworów oraz jaki wpływ na szanse chorego ma wczesna diagnoza.

Drugą cześć szkolenia wypełniły warsztaty z trenerem interpersonalnym na temat prawidłowego wypełniania z pacjentem ankiety, która jest warunkiem przystąpienia do programu.

Jak informuje Radomskie Centrum Onkologii, każdego roku coraz więcej Polaków zapada na nowotwory głowy i szyi. W ciągu 10 lat zachorowało ponad 10 tysięcy Polaków. Kto jest najbardziej zagrożony? Osoby między 40 a 65 rokiem życia, które palą, spożywają alkohol oraz mają wiele kontaktów seksualnych.

Najbardziej niepokojące objawy utrzymujące się przez co najmniej trzy tygodnie to ból gardła, pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz czerwone lub białe naloty w jamie ustnej, przewlekła chrypka, guz na szyi, niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa.

- Jak trafić do lekarza? Można zgłosić się do jednej z ponad 70 przychodni, które biorą udział w tym programie: lista placówek, bezpośrednio do Szpitala Bródnowskiego w Warszawie lub Radomskiego Centrum Onkologii, gdzie trzeba wypełnić ankietę i otrzymać skierowanie na wizytę u laryngologa - informuje Izabela Leśkiewicz, rzecznik prasowy Radomskiego Centrum Onkologii.

Program jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Dofinansowanie projektu wynosi z UE wynosi 1 mln 857 tys. 520,25 zł.

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.