Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Zdrowie


Profilaktyka nowotworów głowy i szyi. Bezpłatne badania w Ostrowi Mazowieckiej i powiecie ostrowskim

"Wspólnie pokonamy raka" - pod takim hasłem rusza program profilaktyki nowotworów głowy i szyi dla 10 tysięcy pacjentów z czterech województw, w tym także z Mazowsza, obejmując swoim zasięgiem również mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej, Małkini Górnej i Wąsewa. To niepowtarzalna okazja dla wielu pacjentów.

badanie_nowotwor_glowa_26_09_17

Badania będą bezpłatne, a ich cel to przede wszystkim edukacja oraz jak najwcześniejsze wykrywanie nowotworów głowy i szyi, na które każdego roku umiera coraz więcej Polaków.

- Dla wielu ludzi może to być jedna z niewielu szans skorzystania z porady specjalisty laryngologa i wykonania specjalistycznych badań, bez wielomiesięcznych kolejek. Radomskie Centrum Onkologii we współpracy z Mazowieckim Szpitalem Bródnowskim w Warszawie oraz Mazowieckim Porozumieniem Pracodawców Ochrony Zdrowia realizuje program profilaktyczny dotyczący wczesnego wykrywania nowotworów głowy i szyi. Program jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Dofinansowanie projektu wynosi z UE wynosi 1 mln 857 tys. 520,25 zł - czytamy w informacji Radomskiego Centrum Onkologii.

Każdego roku coraz więcej Polaków zapada na nowotwory głowy i szyi. W ciągu 10 lat zachorowało ponad 10 tysięcy Polaków. Wśród osób najbardziej zagrożonych zachorowaniem są osoby między 40 a 65 rokiem życia, które palą, spożywają alkohol oraz mają wiele kontaktów seksualnych. Najbardziej niepokojące objawy utrzymujące się przez co najmniej trzy tygodnie to ból gardła, pieczenie języka, niegojące się owrzodzenie oraz czerwone lub białe naloty w jamie ustnej, przewlekła chrypka, guz na szyi, niedrożność nosa lub krwawy wyciek z nosa.

Aby trafić do lekarza, można zgłosić się do jednej z ponad 70 przychodni, które biorą udział w tym programie - wykaz placówek lub bezpośrednio do Szpitala Bródnowskiego w Warszawie lub Radomskiego Centrum Onkologii, gdzie trzeba wypełnić ankietę i otrzymać skierowanie na wizytę u laryngologa.

W naszym mieście i okolicach do programu zakwalifikowało się ponad 30 przychodni. 28 września 2017 roku lekarze i pielęgniarki z Ostrowi Mazowieckiej i okolic przejdą specjalistyczne szkolenie z zakresu wiedzy o nowotworach głowy i szyi. Od tej pory będą mogli kierować pacjentów na badania.

Celem projektu współfinansowanego ze środków unijnych jest edukacja lekarzy oraz pacjentów oraz wykrywanie nowotworów w jak najwcześniejszym stadium, kiedy jeszcze są one niemal całkowicie wyleczalne. Więcej na stronie www.profilaktyka-nowotworow.pl lub u koordynatorów projektu: Mazowieckie Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia - Aleksandra Szparaga 531-370-370, Radomskie Centrum Onkologii - Joanna Fąfara 790-314-821, Szpital Bródnowski w Warszawie - Danuta Gołębiewska (22) 326-54-94.

Program profilaktyczny jest dofinansowany z funduszy europejskich i obejmie 10 tysięcy Polaków.

Dodaj komentarzPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.