Dwie gminy z powiatu ostrowskiego w krajowej TOP 30. Zobacz ranking inwestycyjny "Wspólnoty"
Nawet ponad 6 tys. zł na mieszkańca wyniosły średnie wydatki majątkowe niektórych samorządów z powiatu ostrowskiego w latach 2023–2025. W najnowszym rankingu „Wspólnoty” bardzo wysoko znalazły się Boguty-Pianki i Szulborze Wielkie. Duży awans zanotował także Brok. Sprawdzamy wyniki wszystkich miast i gmin powiatu ostrowskiego.
Boguty-Pianki w ścisłej krajowej czołówce
Najwyższe miejsce spośród gmin wiejskich z powiatu ostrowskiego zajęły Boguty-Pianki. Gmina uplasowała się na 21. miejscu w Polsce, a średnie wydatki majątkowe w latach 2023–2025 wyniosły 6402,54 zł na mieszkańca. W poprzednim zestawieniu obejmującym lata 2022–2024 Boguty-Pianki zajmowały 40. miejsce.
Tuż za krajową czołówką znalazła się również gmina Szulborze Wielkie. Z wynikiem 6195,68 zł na mieszkańca zajęła 26. miejsce w Polsce. W poprzedniej edycji była 37.
Bardzo dobrze wypadła także gmina Nur, która zajęła 82. miejsce ze średnimi wydatkami w wysokości 4778,98 zł na mieszkańca. W poprzednim rankingu zajmowała 61. pozycję.
Niedaleko za nią znalazł się Stary Lubotyń. Gmina zajęła 89. miejsce w kraju, osiągając wynik 4717,67 zł na mieszkańca. W poprzedniej edycji była na 107. miejscu.
Zaręby Kościelne zostały sklasyfikowane na 189. miejscu wśród gmin wiejskich. Średnie wydatki majątkowe wyniosły tam 3883,73 zł na mieszkańca. W poprzednim zestawieniu gmina była na 119. pozycji.
Andrzejewo znalazło się na 330. miejscu z wynikiem 3348,22 zł na mieszkańca. W poprzednim rankingu gmina zajmowała 272. lokatę.
Niżej sklasyfikowano Wąsewo. Gmina zajęła 690. miejsce, a średnie wydatki majątkowe wyniosły 2585,46 zł na mieszkańca. To poprawa w stosunku do poprzedniej edycji, kiedy Wąsewo znajdowało się na 1312. pozycji.
Gmina wiejska Ostrów Mazowiecka została sklasyfikowana na 1012. miejscu w Polsce. Średnie wydatki majątkowe w latach 2023–2025 wyniosły 2048,44 zł na mieszkańca. W poprzednim zestawieniu zajmowała 1287. miejsce, co oznacza wyraźny awans.
Najniższe miejsce spośród gmin powiatu ostrowskiego zajęła Małkinia Górna. Z wynikiem 1285,55 zł na mieszkańca znalazła się na 1379. miejscu. W poprzedniej edycji była na 1307. pozycji.
Brok mocno w górę
Brok jest klasyfikowany osobno, w kategorii małych miast. W najnowszym zestawieniu osiągnął bardzo dobry wynik. Zajął 55. miejsce w Polsce, a średnie wydatki majątkowe wyniosły 3863,90 zł na mieszkańca.
To duży awans. W poprzedniej edycji rankingu Brok zajmował 250. miejsce, a więc przesunął się w górę aż o 195 pozycji.
Ostrów Mazowiecka na 90. miejscu wśród miast powiatowych
Miasto Ostrów Mazowiecka zostało sklasyfikowane w kategorii miast powiatowych. Zajęło 90. miejsce w Polsce, osiągając średnie wydatki majątkowe w wysokości 1502,19 zł na mieszkańca.
W poprzednim zestawieniu obejmującym lata 2022–2024 Ostrów Mazowiecka znajdowała się na 47. pozycji. Oznacza to spadek o 43 miejsca.
Jak wypadły samorządy powiatu ostrowskiego?
Wśród gmin wiejskich kolejność przedstawia się następująco:
| Samorząd | Miejsce w Polsce | Średnie wydatki na mieszkańca |
|---|---|---|
| Boguty-Pianki | 21. | 6402,54 zł |
| Szulborze Wielkie | 26. | 6195,68 zł |
| Nur | 82. | 4778,98 zł |
| Stary Lubotyń | 89. | 4717,67 zł |
| Zaręby Kościelne | 189. | 3883,73 zł |
| Andrzejewo | 330. | 3348,22 zł |
| Wąsewo | 690. | 2585,46 zł |
| gmina Ostrów Mazowiecka | 1012. | 2048,44 zł |
| Małkinia Górna | 1379. | 1285,55 zł |
Osobno sklasyfikowane zostały miasta. Brok zajął 55. miejsce wśród małych miast z wynikiem 3863,90 zł na mieszkańca, natomiast Ostrów Mazowiecka uplasowała się na 90. pozycji wśród miast powiatowych z wynikiem 1502,19 zł na mieszkańca.
A jak wypadł powiat ostrowski?
Ranking obejmuje również samorządy powiatowe. Powiat ostrowski zajął 108. miejsce w Polsce. Średnie wydatki majątkowe w latach 2023–2025 wyniosły 547,98 zł na mieszkańca.
W poprzedniej edycji powiat znajdował się na 62. pozycji, co oznacza spadek o 46 miejsc.
Jak powstał ranking?
Ranking „Wspólnoty” nie opiera się wyłącznie na wydatkach z jednego roku. Autorzy analizują całość wydatków majątkowych poniesionych w ciągu ostatnich trzech lat, w tym przypadku od 2023 do 2025 roku. Takie rozwiązanie ma ograniczyć wpływ dużych, ale jednorazowych inwestycji na pozycję samorządu. Wydatki inwestycyjne, szczególnie w mniejszych jednostkach, mogą bowiem mocno zmieniać się z roku na rok.
W zestawieniu uwzględniane są wydatki majątkowe, a nie wyłącznie te formalnie zakwalifikowane jako inwestycyjne. Autorzy tłumaczą, że na przykład dokapitalizowanie spółek komunalnych może w praktyce służyć realizacji projektów inwestycyjnych. Wydatki majątkowe niebędące bezpośrednio inwestycjami stanowią jednak tylko około 2–3 proc. uwzględnianych środków.
Warto również pamiętać, że ranking pokazuje średnie wydatki w przeliczeniu na jednego mieszkańca, a nie całkowitą kwotę przeznaczoną przez samorząd na inwestycje. Dlatego niewielka gmina realizująca kosztowne projekty może znaleźć się znacznie wyżej niż większe miasto wydające nominalnie więcej pieniędzy.
Autorzy „Wspólnoty” podkreślają, że lata 2023–2025 były najlepszym trzyletnim okresem dla inwestycji samorządowych od 1990 roku.







Należą one do osób, które je zamieściły. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia Regulaminu.