Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | |


Wystawa: Katarzyna Bala - Gobeliny

Katarzyna Bala urodziła się w Białce Tatrzańskiej, a wychowywała w pobliskiej Bukowinie, w twórczej rodzinie pośród kolorowych haftów mamy i rysunków ojca.

Ukończyła Technikum Tkactwa Artystycznego w Zakopanem pod kierunkiem m.in. Marty Gąsienicy Szostak i Zofii Krzeptowskiej. Po ukończeniu szkoły pracowała w Poznaniu w pracowni artystycznej Urszuli Plewki-Szmidt. Od 1988 mieszka w Zawiszynie koło Węgrowa. Dzieli czas pomiędzy rodzinę i twórczość artystyczną. Jej prace znajdują się w instytucjach publicznych, muzeach i kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Artystka jest autorką projektu i realizacji zaginionej tkaniny z sypialni króla St. Augusta na Zamku Królewskim w Warszawie. Największy dotychczasowy sukces to wygrana w konkursie na tkaninę artystyczną do sali konferencyjnej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pt. "Nasza Matka Ziemia".


W twórczości artystki ważna była bliska współpraca z profesorem Ludwikiem Maciągiem, której efektem jest seria gobelinów o tematyce hippicznej. Część z nich można obejrzeć na wystawie w Miejskim Domu Kultury. Kolorytem gobelinów podobnie jak kolorami malarstwa można cieszyć oczy jedynie w bezpośrednim odbiorze. Oprócz płaskiej tradycyjnej techniki, artystka wykorzustuje sploty nadające tkaninie fakturę i przestrzenność.

Wystawę można oglądać w Miejskim Domu Kultury od poniedziałku do soboty w godz. 8.00 - 16.00 (z wyjątkiem wtorku miedzy 10.00 - 11.00 i środy między 13.00 - 14.00). Po godz. 16.00 po uzgodnieniu telefonicznym. Wystawa potrwa do 6 maja 2013 r.


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl. Regulamin zamieszczania komentarzy za pomocą narzędzia Facebook oraz zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies