Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Wiadomości z miasta


Kto musi zapłacić za rozwód? Mąż czy żona?

Planujesz rozwód i nie masz pewności, ile wyniosą wszystkie koszty związane z postępowaniem? A może chcesz wiedzieć, kto płaci za rozwód? Wiele zależy od tego, czy jest to rozwód za porozumieniem stron, czy może rozwód z orzekaniem o winie. Sprawdź, ile kosztuje rozwód!

2024/01/depositphotos-301546326-xl-jpg_65b8a43ad767e

Artykuł został przygotowany na podstawie informacji zamieszczonych na blogu prawniczym mecenas Marleny Słupińskiej-Strysik [strona internetowa: https://slupinska.eu/rozwody/]

Ile kosztuje rozwód w 2024 roku?

Zastanawiasz się, jakie są koszty rozwodu w 2024 roku? Okazuje się, że wraz z początkiem nowego roku opłaty sądowe nie zmieniły się. Oznacza to, że za złożenie pozwu rozwodowego, a tym samym za rozpoczęcie postępowania, nadal należy uiścić opłatę w wysokości 600 zł.

Co ważne, jeśli sąd w trakcie postępowania ma także dokonać podziału majątku, koszty mogą być wyższe. Dodatkowa opłata wynosi 300 zł lub 1000 zł. Jej wysokość jest zależna od tego, czy strony są zgodne w kwestii podziału majątku, czy też nie.

Opłata za pełnomocnictwo wynosi 17 zł. Jeżeli w trakcie postępowania sąd uzna, że konieczne jest skorzystanie z opinii biegłego, koszty także wzrosną. W zależności od sprawy, wynagrodzenie biegłego może wynieść od 600 zł do 3000 zł.

Kto płaci za rozwód z orzekaniem o winie?

Jeśli para zdecyduje się na rozwód z orzekaniem o winie, a w trakcie postępowania sąd uzna, że rzeczywiście jedna ze stron jest winna rozpadu małżeństwa, to wszelkie koszty ponosi właśnie ta strona. Innymi słowy, to małżonek winny płaci za całe postępowanie. Strona niewinna nie ponosi więc żadnych kosztów.

Koszty w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie mogą być wyższe niż przy rozwodzie za porozumieniem stron. Małżonkowie bardzo często decydują się na skorzystanie z pomocy prawnej, szczególnie jeśli postępowanie ma być długie i skomplikowane. A zatem ostateczny koszt całego rozwodu może być wyższy.

Rozwód za porozumieniem stron – koszty dzielone są po równo

Nieco inaczej wygląda to w przypadku rozwodu za porozumieniem stron. Tutaj koszty dzielone są po połowie pomiędzy byłymi małżonkami. Oznacza to, że połowę kosztów ponosi żona, a drugą połowę – mąż. Rozwiązanie to jest bardzo sprawiedliwe, szczególnie wtedy, kiedy małżonkowie są zgodni co do tego, że żadna ze stron nie ponosi winy za rozpad małżeństwa.

Warto podkreślić, że większość par w Polsce nadal wybiera rozwód za porozumieniem stron. To dobra alternatywa dla rozwodu z orzekaniem o winie, z uwagi na krótszy czas postępowania. Jednocześnie nie ma tutaj konieczności tak dokładnego analizowania przyczyn rozpadu małżeństwa przed sądem, co dla wielu osób jest bardzo istotne.

Więcej informacji na temat kosztów rozwodu znajdziesz tutaj: https://slupinska.eu/blog/ile-kosztuje-rozwod-w-2023-roku/

Wiesz już, kto płaci za rozwód

Jak widać, kwestia związana z tym, kto płaci za rozwód, uzależniona jest od rodzaju postępowania. Na równy podział kosztów mogą liczyć małżonkowie, którzy zdecydują się na rozwód za porozumieniem stron. Jeśli natomiast jeden z małżonków ponosi ewidentną winę za rozpad małżeństwa, to prawdopodobnie właśnie ta osoba pokryje wszystkie koszty postępowania.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz