Opublikowano . Kraj i świat | Sport | Z kraju i ze świata

Mundial: Falstart Polski, Senegal z wygraną (wideo)

Po raz trzeci z rzędu reprezentacja Polski w meczu otwarcia mistrzostw świata przegrała spotkanie, ulegając Senegalowi 1:2. Podobnie było w 2006 roku, gdy biało-czerwoni przegrali 0:2 z Ekwadorem i w 2002 roku, gdy panaceum na Polaków znalazła Korea Południowa.

2018/06/adam-nawalka-jpg_5b29f167e12de Selekcjoner Adam Nawałka, fot. Grzegorz Wajda

Drugie starcie w fazie grupowej w grupie H odbyło się pod znakiem rywalizacji Roberta Lewandowskiego z Sadio Mane. Pierwszy wyróżnił się tym, że w meczach eliminacyjnych do mundialu strzelił 16 goli w 10 spotkaniach. Tymczasem zawodnik Liverpoolu FC wpisał się na listę strzelców między innymi w ostatnim finale Ligi Mistrzów.

Po pierwszej części gry kibice mogli dojść do wniosku, że mają deja vu. Biało-czerwoni grali dokładnie tak, jak to wyglądało w ostatnich meczach towarzyskich. Mało było kreatywnej gry. Ogólnie o ile większość ekip na mundialu wyszła na swój mecz jak pitbull, to Polakom najbliżej było swoją postawą do ratlerków.

Po raz pierwszym polskim piłkarzom, a ściślej rzecz ujmując Grzegorzowi Krychowiakowi, nerwy puściły już w 12 minucie. Pomocnik Paris Saint-Germain faulowany chwilę wcześniej przez swojego rywala, natychmiast chciał się zrewanżować. Zrobił to jednak na oczach arbitra i został ukarany żółtą kartką.

Reprezentanci Polski, mimo że na trybunach byli wspierani przez swoich kibiców, którzy co rusz krzyczeli: "Gramy u siebie, Polacy gramy u siebie", grali bardzo nerwowo. Następstwem tego było samobójcze trafienia Thiago Cionka w 37 minucie, od którego odbiła się piłka po uderzeniu Idrissy Gueye. Do przerwy było 0:1.

Po zmianie stron kapitan reprezentacji Polski w osobie Lewandowskiego w 50 minucie próbował pokonać bramkarza rywali po uderzeniu z rzutu wolnego, ale na posterunku był Khadim N'Diaye. Tymczasem dziesięć minut później M'Baye Niang zdobył drugą bramkę, korzystając z zimną krwią z błędów Jana Bednarka i Wojciecha Szczęsnego.

Arkadiusz Milik stanął przed szansą strzelenia gola kontaktowego w 70 minucie. Napastnik SSC Napoli nie trafił jednak w światło bramki. Tuż przed końcem rywalizacji Krychowiak zdobył bramkę kontaktową, ale to było wszystko, na co było stać Polaków. Reprezentacja Polski poniosła jednocześnie swoją dwunastą porażkę w 32 występie na mundialu.

W ramach drugiej kolejki fazy grupowej mistrzostw świata w Rosji polska drużyna zmierzy się na Kazan Arena z Kolumbią. Z kolei Senegalczycy zagrają na Ekaterinburg Arena z Japonią. Biało-czerwoni zagrają w niedzielę o 20.00. Natomiast o 17.00 rozegranie zostanie trzecie spotkanie w grupie H.

Polska - Senegal 1:2 (0:1)
Bramki: Krychowiak 86. - Thiago Cionek 37. (s), Niang 60.

Polska (4-4-1-1): Szczęsny - Piszczek (83. Bereszyński), Pazdan, Cionek, Rybus - Błaszczykowski (46. Bednarek), Krychowiak, Zieliński, Grosicki - Milik (73. Kownacki) - Lewandowski

Senegal (4-3-3): K. N'Diaye - Wague, Koulibaly, Sane, Sabaly - N'Diaye (87. Kouyaté), Gueye, Sarr - Mane, Niang (75. Mou. Konate), Diouf (59. N'Doye).