Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Terytorialsi rosną w siłę

Gotowi zamienić cywilne buty na wojskowe kamasze, a codzienny strój na mundur żołnierza wojska polskiego, staną w najbliższą sobotę pod bramą koszar, by przez dwa tygodnie szkolić się pod okiem instruktorów wojsk obrony terytorialnej.

2019/03/terytorialsi-mbot-jpg_5c99fc83bd35e Fot. 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

W najbliższą sobotę 30 marca odbędzie się ósme powołanie do terytorialnej służby wojskowej w 5 Mazowieckiej Obrony Terytorialnej. Kandydaci, z całego Północnego Mazowsza, którzy nigdy nie mieli styczności z służbą wojskową, stawią się w koszarach by wcieleniem rozpocząć dwu tygodniowe szkolenie podstawowe.

- Ochotnicy po załatwieniu spraw ewidencyjnych i pobraniu ekwipunku zostaną skoszarowani na terenie ciechanowskiej jednostki, a od niedzieli rozpoczną intensywne szkolenie ogólnowojskowe, zakończone przysięgą. Po niej, terytorialsi będą rozwijać zdobyte umiejętności podczas szkoleń rotacyjnych, które odbywać się będą przez 2 dni w miesiącu przez 3 lata, dodatkowo w każdym roku szkolenia czekają ich dwutygodniowe zgrupowania poligonowe, tzw. szkolenia zintegrowane. Tym sposobem terytorialsi odbędą minimum 124 dni szkoleniowe - tłumaczy Aneta Szczepaniak, rzeczniczka prasowa 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Jednym z celów powołania terytorialnej służby wojskowej jest zwiększenie liczebności sił zbrojnych i rezerw osobowych poprzez zaangażowanie do służby wojskowej osób, które nie mogą lub nie są zainteresowane zawodową służbą wojskową.

- Pierwszy rok funkcjonowania wojsk obrony terytorialnej dowiódł, że ta forma służby spotkała się z bezprecedensowym zainteresowaniem i w ocenie żołnierzy umożliwi dobry balans pomiędzy życiem osobistym, zawodowym i służbą wojskową. Analizując dane oraz liczbę kandydatów do służby nie ma zagrożeń dla planowego rozwoju wojsk obrony terytorialnej - dodaje Aneta Szczepaniak.

Wojska obrony terytorialnej cieszą się wciąż niesłabnącą popularnością, jednym z głównych powodów jest możliwość łączenia pracy zawodowej z służbą. Aż 62 proc. żołnierzy obrony terytorialnej deklaruje stałe zatrudnienie, blisko 5 proc. prowadzi własną działalność gospodarczą, 3 proc. utrzymuje się z prowadzenia gospodarstw rolnych a 15 proc. stanowią studenci. Żołnierze 5 MBOT to głównie ludzie młodzi - 66 proc. jest w wieku 35 lat oraz mniej, a średnia wieku żołnierza obrony terytorialnej wynosi 32 lata.

W styczniu 2019 roku formacja rozpoczęła trzeci rok funkcjonowania.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.