Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Wiadomości z miasta


Konferencja o życiu i działalności rtm. Pileckiego

W miniony piątek w ostrowskim ratuszu odbyła się konferencja poświęcona rotmistrzowi Witoldowi Pileckiego. Uczestniczył w niej m.in. syn rotmistrza, Andrzej Pilecki. Podczas konferencji aktorzy ostrowskiej grupy teatralnej "Rzeczpospolita Apostolska" zaprezentowali jedną ze scen spektaklu "Rotmistrz Pilecki - ofiarowanie", którego premiera planowana jest na wiosnę.

22112016konferencja_ostrow1_22_11_16

Scenariusz widowiska napisał Sławomir Konarzewski, opierając się na raporcie Pileckiego, stworzonym po ucieczce z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, a także na podstawie powieści Romana Konika "Znamię na potylicy".

Scena z widowiska, opowiadała o jednym z dni pobytu rotmistrza w obozie. Wśród wielu drastycznych scen odbywających się w tym miejscu, a których doświadczył Witold Pilecki wraz ze swoimi współwięźniami, dało się słyszeć wezwania do Boga.

Konferencja nosiła tytuł "Pilecki - rotmistrz przemilczany". Jest to odniesienie to faktu, że Witold Pilecki to postać, o której miało się nie mówić. Witold Pilecki, nazywany przez ówczesne władze komunistyczne naszego kraju wrogiem ludu miał zostać zapomniany.

- Nigdy nie spodziewałem się, że dożyję takiego czasu, że o ojcu i jego osiągnięciach będzie się mówić tak szeroko. Kiedy widzę, jak powiewają polskie flagi, wiem, że to wszystko miało sens. Cieszę się, że trafiłem na to spotkanie i poznałem ludzi, którzy czynią to, co należy czynić. Ja również biorę udział w tym procesie, wędrując nie tylko po Polsce. W wielu miejscach spotykam się z podobnym odbiorem, co bardzo mnie cieszy - powiedział po obejrzeniu fragmentu spektaklu Andrzej Pilecki, syn rotmistrza.

Podczas konferencji padło wiele słów na temat rotmistrza Witolda Pileckiego, jego działalności oraz rodziny. Przedstawiany jest niezmiennie, jako oddany ojczyźnie żołnierz, kochający mąż i ojciec, a także głęboko wierzący patriota. Postawa i życiowe wybory Witolda Pileckiego stanowią zbiór najlepszych cnót, wzór godny naśladowania. Nie bez przyczyny nazywa się dzisiaj w Polsce szkoły, ulice, place i inne miejsca jego imieniem.

Organizatorem konferencji był Urząd Miasta w Ostrowi Mazowieckiej oraz ostrowska grupa teatralna "Rzeczpospolita Apostolska". Odbyła się ona w ramach zadania dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury, pochodzących z programu Dom Kultury + Inicjatywy lokalne 2016.

Zobacz zdjęcia:
Konferencja o życiu i działalności rtm. Pileckiego (fot. UM w Ostrowi Mazowieckiej)

Wasze opinie

limo   11:50, 23.11.2016

I bez muzeum można wyrazić wdzięczność i pamięć szlachetnemu człowiekowi. Nadal twierdzę, że izba pamięci w Zespole Szkół nr 1 byłaby godnym miejscem, a nie dom p.p. Ostrowskich- z całym szacunkiem dla rodziców żony Rotmistrza Pileckiego.

olaff   14:40, 23.11.2016

Scenografia z tym krzesłem to chyba plagiat.Limo jak najbardziej ma rację.Tylko co wtedy z medalami,dorożkami, dotacjami/ których chyba nie było/? Miasto bogate - mieszkańcy zapłacą za pomysły.I będą się cieszyć!

Dodaj komentarz



Zobacz zdjęcia: Konferencja o życiu i działalności rtm. Pileckiego

1/34
2/34
3/34
4/34
5/34
6/34
7/34
8/34
9/34
10/34
11/34
12/34

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.