dodano: ,

| Strona główna | Ostrów Mazowiecka | |


Festiwal kolęd i pastorałek w Rubinku

Wczoraj o godzinie 10:00 w szkole im. Rotmistrza Pileckiego odbył się I Powiatowy Festiwal Kolęd i Pastorałek pt "Zaśpiewajmy nowonarodzonemu".Podczas przeglądu wystąpiło aż 50 wykonawców, wśród których byli zarówno soliści jak i chóry, uczestników podzielono na dwie kategorie wiekowe: szkoły podstawowe i gimnazja.


Wykonawców oceniało trzy osobowe jury w składzie: Bernard Karwowski, Piotr Dąbrowski, Mariusz Prusiński, które przyznało łącznie po trzy nagrody główne w poszczególnych kategoriach.

Festiwal odbywał się pod patronatem Starosty Ostrowskiego, Dyrektora ZS nr.1 oraz biskupa Tadeusza Bronakowskiego.

Kolęda – pierwotnie radosna pieśń noworoczna, która współcześnie przyjęła powszechnie formę pieśni bożonarodzeniowej (nawiązującej do świąt Bożego Narodzenia). Utrzymywana najczęściej w konwencji religijnej, początkowo wywodząca się z tradycji ludowej, w późniejszym okresie komponowana jest również przez wielu wybitnych kompozytorów. Odmiana kolędy o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego nazywana jest pastorałką, która w odróżnieniu od kolędy we współczesnym, potocznym tego słowa rozumieniu, nie jest wykorzystywana w chrześcijańskich nabożeństwach religijnych ze względu na swój świecki charakter.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z uroczystości.


Dodaj komentarz