Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Kultura i rozrywka | Teatr


"Pasja" w ostrowskim kościele

W środę 12 kwietnia w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrowi Mazowieckiej odbędzie się spektakl pn. "Pasja" w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora w Łomży.

pasja_teatr1_10_04_17

(Fot. archiwum teatru)

Tekst "Pasji" Michela de Ghelderode powstał w 1924 r. jako kompilacja przedstawień pasyjnych w Belgii, z zachowaniem charakteru pierwowzoru, miejskiego ludowego teatru lalek. Utwór dziś uzyskuje uniwersalną szlachetność dzieła ponadczasowego.

Wystawienie "Pasji" Michela de Ghelderodego przez łomżyńskich aktorów jest pierwszym całościowym scenicznym wystawieniem jego tekstu w Polsce i drugim wystawieniem w Europie. Inscenizacji i reżyserii podjął się wybitny twórca teatru lalkowego prof. Wiesław Hejno, reżyser poszukujący i znający twórcze możliwości teatru formy, który poszukuje w tekstach współczesnych autorów problemów, pytań i odpowiedzi na nie, sięgając po uniwersalizm sceniczny.

Zrealizowane przez łomżyński teatr przedstawienie jest sceniczną interpretacją fabuły. Natomiast pewna stylistyka wizerunku postaci odwołuje się do dawności w manierze stylu renesansowego i do fantazji. Widowisko grane jest lalkami - figurami drewnianymi i ma przywołać na myśl nobliwy, estetycznie zbudowany teatr lalek. Lalki, niejako w miejsce prawdziwych postaci, z pełną powagą przedstawiają zaszłe zdarzenia. Powstała bardzo szlachetna forma przekazu artystycznego, prawie niespotykana we współczesnym teatrze lalek. W spisie osób Ghelderodego widnieją imiona ponad trzydziestu postaci głównych i sporo postaci epizodycznych, to tłum, mieszkańcy, itp.

Inscenizator widowiska podzielił tekst utworu na jedenaście obrazów scenicznych. Dekoracja ma formę mansjonów i obrazy mogą być grane symultanicznie, wyodrębniając zdarzenia różnorodne pod względem miejsca i czasu akcji. To sugeruje konieczność przenoszenia miejsc gry, pomiędzy poszczególnymi mansjonami. Powstanie wolna przestrzeń, dająca się inscenizacyjnie zagospodarować intermediami i interludiami. Fabuła jest oparta na pasji w wersji nowotestamentowej, a bohaterowie, świadomi swego losu, wydarzenia te przepowiadają.

Wydarzeniem najważniejszym jest śmierć Zbawiciela na krzyżu. W porównaniu z ujęciem klasycznego dramatu, w którym dominuje materialne piękno, w naszym widowisku jest raczej to co duchowe. Wizja wewnętrzna widowiska ma być kreacją artystyczną prawdy moralnej i zdarzeń innych. Z tych powodów twórcy przedstawienia nie zachowują czasu akcji, gdyż nie ma potrzeby łączyć czasu mitycznego z realnym. Czas niegdysiejszy jest przywołany w celu skonstruowania spójnej opowieści.

Pasja Ghelderodego w założeniu Hejny nie epatuje narracją opartą na walce przeciwieństw. Jest skierowana do widza znającego zdarzenia ewangeliczne, jak i do widza, który nie do końca zorientowany jest w problematyce sakralnej.

Początek spektaklu w ostrowskim kościele o godz. 19.00.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.