Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Kultura i rozrywka | Teatr


"Rotmistrz Pilecki - Ofiarowanie" - przedstawienie godne obejrzenia

Ostrowska grupa teatralna "Rzeczpospolita Apostolska" w sposób godny i na miarę możliwości chciałaby uczcić pamięć rotmistrza Witolda Pileckiego. W sobotę 20 maja grupa zaprasza wszystkich zainteresowanych na przedstawienie pn. "Rotmistrz Pilecki - Ofiarowanie".

Spektakl odbędzie się w Ogródku Jordanowskim w ramach Nocy Muzeów w Ostrowi Mazowieckiej. Początek przedstawienia o godz. 22.00.

- Jeśli chcemy wychować młodzież w poszanowaniu tradycji narodowych, musimy kultywować pamięć o wielkich Polakach. A rotmistrz Witold Pilecki należy do największych - mówi Sławomir Konarzewski, reżyser przedstawienia "Rotmistrz Pilecki - Ofiarowanie".

W ramach promocji planowanego widowiska ostrowska grupa teatralna "Rzeczpospolita Apostolska" pragnie przedstawić sceny oświęcimskie. Sceny zostały napisane na podstawie słynnego raportu rotmistrza.

- Ten niezwykły dokument, który stał się inspiracją naszego widowiska pozwala zrozumieć jak niezwykłą postacią naszej historii jest rotmistrz Pilecki. Jest to szokujący i wstrząsający, okrutny zapis zbrodni, odczłowieczenia, zezwierzęcenia oprawców, a drugiej strony dowód niebywałego człowieczeństwa i godności - dodaje reżyser spektaklu.

Ostatnia odsłona oświęcimskiego dramatu ukazuje więźniów - członków obozowej konspiracji założonej przez Pileckiego w Auschwitz. Więźniowie duszą się dymem snującym się z pieców krematoryjnych i zapachem prochów ludzkich. Użyźniano nimi pola i sady w pobliżu obozu. Dym oświęcimskich pól wprowadza więźniów w trans na pograniczu szaleństwa. Ustami więźniów zostaje przedstawiony ogrom zbrodni, okrucieństwa i zezwierzęcenia oprawców. Chcą walki, pragną powstania. Proszą o pomoc. O zbombardowanie tego przeklętego miejsca na ziemi. Proszą daremnie.

Za scenariusz i reżyserię spektaklu odpowiedzialny jest Sławomir Konarzewski. W przedstawieniu wezmą udział Jacek Stachacz, Tadeusz Trentowski, Janusz Świderski, Kazimierz Szostak, Krzysztof Swaczyna, Bogdan Rybiński, Błażej Krzyżanowski, Piotr Trentowski, Paweł Pecura i Szymon Pych. W jednej ze scen zostanie zaśpiewana elegia o rtm. Pileckim do słów Marka Bożykowskiego z muzyką Pawła Andruszkiewicza i w wykonaniu jego grupy.


Dodaj komentarz