Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Wiadomości z miasta


Budżet obywatelski: pomnik-ławeczka śp. Krystyny Sienkiewicz. "Byłaby źródłem wspomnień"

Zakończono nabór zadań do ostrowskiego budżetu obywatelskiego. Obecnie trwa proces ich weryfikacji. Ostateczną listę projektów wybranych do głosowania poznamy do 1 września.

budzet_obywatelski_06_07_17

Do naszej redakcji trafił list Janiny Brzeszczak, mieszkanki Ostrowi Mazowieckiej, która zachęca do głosowania na swój projekt. Poniżej przedstawiamy jego pełną treść.

Szanowne Panie i Panowie - mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej,

uprzejmie informuję, że wraz z grupą wspierających mnie 15 osób złożyłam wniosek w urzędzie miasta o sfinansowanie z budżetu obywatelskiego budowy pomnika-ławeczki z postacią śp. Krystyny Sienkiewicz. Ta znakomita aktorka, gwiazda legendarnego Studenckiego Teatru Satyryków, niezapomnianego Kabaretu Olgi Lipińskiej, wielu filmów i spektakli teatralnych oraz telewizyjnych, mistrzyni piosenki, urodziła się w naszym mieście w dniu 15 lutego 1935 roku.

W dzieciństwie mieszkała wraz z rodzicami i starszym bratem Ryszardem na terenie naszego powiatu. Kolejno w Nurze, Wąsewie, Zarębach Kościelnych i Goworowie. Ojciec jej, Edward Sienkiewicz był sekretarzem w poszczególnych gminach. Matka Anna była nauczycielką. Szczęście rodzinne zniweczył wybuch II wojny światowej. W lipcu 1942 r. Edward został aresztowany przez Gestapo i wywieziony do obozu koncentracyjnego. Ojciec Krystyny z obozu nigdy nie powrócił. W 1944 r. zachorowała i zmarła jej matka. Małą Krysią zaopiekowała się koleżanka matki, nauczycielka z Goworowa Pani Tarkowska. Brat Ryszard został umieszczony w sierocińcu. Tak więc 9-letnia Krysia straciła nie tylko rodziców, ale została rozłączona z jedynym żyjącym członkiem rodziny-bratem.

Trudno powiedzieć kiedy i dlaczego Pani Tarkowska odesłała Krysię do Ostrowi Mazowieckiej. Prawdopodobnie było to zaraz po wkroczeniu wojsk radzieckich. Krysia przez kilka miesięcy mieszkała wraz z trzema starszymi paniami-siostrami Paszkowskimi w domu narożnym przy ul. Słowackiego 1, gdzie była księgarnia. Wiodła biedny powojenny żywot, szyła z gałganków i wymieniała je na żywność, chodziła z dzbankiem po zupę, przydzielaną biedniejszym ludziom przez miasto, czytała dużo książek zalegających strych domu i zakochała się w okrągłym, zielonym, kaflowym piecu, który stał na werandzie tegoż domu. Piec ten zapewne wielu mieszkańców Ostrowi pamięta, a mała Krysia zapamiętała go bardzo dobrze, a nawet jako dorosła i znana osoba pragnęła go odkupić i przenieść do swego domu. Myślę, że te nietypowe, ale bardzo wzruszające związki wielkiej aktorki z naszym małym miastem są wystarczającym powodem, aby upamiętnić jej osobę skromnym pomnikiem.

Że była wielką i niezwykłą artystką i wspaniałym człowiekiem, świadczą wypowiedzi wielu znających ją osobiście osób. Przytoczę wypowiedź Magdaleny Zawadzkiej, również znanej i wielkiej aktorki: "Anioły są wśród nas. Pełnym wdzięku i poczucia humoru i wszechstronnie utalentowanym aniołem płci żeńskiej jest Krysia Sienkiewicz: mądra, uczciwa, nadzwyczaj dobra; ale nie fruwa-mocno stąpa po ziemi." I stąpała po niej pewnie i zdecydowanie. Mimo sieroctwa i biedy, potrafiła obronić swój urodzony talent. Ukończyła Warszawską Akademię Sztuk Pięknych, ponadto zdała egzamin przed ministerialną komisją na profesjonalną aktorkę. Jej biografia i osobowość są dokładnie przedstawione w książce Grzegorza Ćwiertniewicza, do przeczytania której zachęcam. Myślę, że jej pomnik-ławeczka - stałaby się bardzo miłym akcentem i dekoracją naszego miasta.

Dla starszych pokoleń byłaby źródłem wspomnień wspaniałych spektakli, filmów i kabaretów z jej udziałem, dla młodych świadectwem, jak wiele można zrobić, gdy się po prostu chce, a dla władz miasta inspiracją do działań na rzecz rozwoju kultury, bo w tej dziedzinie jest przecież bardzo dużo do zrobienia.

Ławeczka stanęłaby w centrum miasta przy ul. 3-go Maja między budynkami nr 48 a 52, na przeciwko miejsca gdzie stał dom, w którym przebywała w okresie swojego powojennego dzieciństwa.

Serdecznie zapraszam do głosowania za pośrednictwem strony internetowej www.budzetobywatelski.ostrowmaz.pl od 11-17 września za pośrednictwem internetu od 11-16 w jednym z wyznaczonych punktów w godz. 8.00-17.00. Urząd Miasta - ul. 3 Maja 66, Miejski Dom Kultury - ul. 3 Maja 50, Miejska Biblioteka Publiczna - ul. 11 Listopada 8, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - ul. Warchalskiego 3, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji - ul. Trębickiego 10, Centrum Dialogu Społecznego - ul. Partyzantów 7A.

Zapotrzebowanie na środki z budżetu obywatelskiego jest bardzo duże i przyznanie ich zależy od ilości uzyskanych głosów poparcia na konkretny projekt, dlatego bardzo ważny jest każdy głos. Apeluję szczególnie do koleżanek i kolegów z UTW. Są wakacje, nie spotykamy się na wykładach kontakt utrudniony, ale przekazujmy sobie nawzajem informację i agitujmy, bo pomysł wart naszego wsparcia.

Janina Brzeszczak

Wasze opinie

Edyta Sz.   09:26, 21.08.2017

Wspaniały projekt i bardzo dobry pomysł.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.