Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Mała łazienka - czy może być funkcjonalna?

W budownictwie lat 70. i 80. łazienki o wymiarach 1,5x2 m lub 1,5x1,5 m nikogo nie dziwiły. Budownictwo z tamtego okresu obfitowało w niewielkie mieszkanka, w których mieściły się liczne rodziny, lecz dziś taki układ pomieszczeń i ich metraż wydaje się mało funkcjonalny. Czy tak jest w rzeczywistości? Czy istnieją sposoby, by komfortowo i praktycznie urządzić małą łazienkę?

bathroom-1228427_1920

Przestrzeń wykorzystana w każdym calu

Aby mała łazienka mogła nosić miano funkcjonalnej, konieczne jest dokładne rozplanowanie całej powierzchni pomieszczenia. Przed zakupem armatury i mebli powinno się sprawdzić, czy zmieszczą się w planowanych miejscach oraz czy korzystanie z sanitariatów będzie możliwe. Jeżeli zbyt ciasno ustawi się armaturę, może się okazać, że niemożliwe będzie… siadanie na sedesie.

Bez względu na powierzchnię, każda łazienka może być funkcjonalna. Jeżeli powierzchnia jest naprawdę mała, warto zastąpić wannę prysznicem, wybrać niewielką miskę WC i niedużą umywalkę wraz z szafką. Armatura o mniejszych wymiarach niż standardowo sprawi, że w łazience znajdzie się jeszcze miejsca na pralkę, nad którą można umieścić szafki lub wiszący kosz na bieliznę.

W nieco większych łazienkach, na przykład o powierzchni 3,5 m2, można zamontować narożną wannę. Dzięki niej zaoszczędzi się nieco przestrzeni, zwiększając jednocześnie komfort kąpieli. Dodatkowo nad wanną można zawiesić wąskie szafki i półki, na których ustawi się wszystkie akcesoria do mycia ciała oraz kosmetyki.

Do urządzania małych łazienek warto wybierać sanitariaty ze specjalnych kolekcji, dostępnych miedzy innymi w sklepie Strefa Łazienek. Wymiary armatury tego typu są mniejsze niż w innych modelach. Wszystkie produkty z tej serii są jednak dobrze przemyślane, dzięki czemu dają wrażenie komfortu podobne jak sanitariaty o większych rozmiarach.

Miejsce do przechowywania w małej łazience

W małych łazienkach sporo problemów sprawia stworzenie praktycznego miejsca do przechowywania. Jest ono szczególnie ważne dla pań oraz rodzin z dziećmi. Podstawą jest szafka pod umywalką - mieszczą się w niej liczne kosmetyki, detergenty i przybory higieniczne. Ponadto, gdy w łazience znajduje się wnęka, warto ją zabudować. Jeśli mieści się w niej pralka, nad nią można umieścić kosz na brudne ubrania oraz półki na proszki do prania oraz płyn do płukania. Praktycznym rozwiązaniem jest także szafka lustrzana, która łączy funkcje lustra i szafki. Z tyłu lustra znajduje się przestrzeń idealna do przechowywania leków, przyborów do mycia zębów oraz kolorowych kosmetyków dla kobiet.

Artykuł sponsorowany