Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Jakie były początki hodowli kiełków?

Obecnie panuje moda na jedzenie kiełków. Nic dziwnego, bo są niezwykle zdrowe i smaczne. Na przykład kiełki rzeżuchy mogą pomóc z leczeniu niedoczynności tarczycy oraz anemii, ponieważ zawierają bardzo dużo żelaza i jodu. Pomogą również w leczeniu trądziku, kruchych paznokci oraz osłabionych włosów. W domowych warunkach możemy je uprawiać w kiełkownicy. Jednak od czego zaczęła się moda na hodowlę kiełków? Czy to nowy pomysł, czy wręcz przeciwnie znany od wieków?

sloik_trawa_122017-2

Zaczęło się od Chińczyków

Jedzenie świeżych kiełków przyszło do Europy, tak, jak wiele innych wynalazków kulinarnych, z Dalekiego Wschodu. Zgodnie z chińską legendą kiełki odkryli żeglarze, którzy poszukując lądu płynęli w górę rzeki Jang-tse-kiang. W końcu jedynym ich prowiantem pozostała sucha fasola. Jednak pod wpływem wilgoci zaczęła ona kiełkować. Żeglarze naprawdę nie mieli już co jeść i…zjedli kiełki. Odkryli, że są bardzo smaczne i pozwalają odzyskać energię. Od tego czasu zaczęto spożywać również kiełki innych nasion strączkowych, zbóż oraz nasion roślin oleistych. Doświadczenie Chińczyków stało się również inspiracją dla angielskiego podróżnika Jamesa Cooka w XVIII wieku. W czasie wielomiesięcznych wypraw kiełkujące ziarno stanowiło dla niego źródło witaminy C, która chroniła marynarzy przed bardzo niebezpiecznym wtedy szkorbutem.

Zajęli się nimi Amerykanie

Jakiś czas temu kiełki zostały ponownie odkryte przez Amerykanów. Zapanowała wśród nich moda na wegetarianizm, zdrowe odżywianie. Do tego należy też dorzucić zainteresowanie Orientem. To wszystko zaczęło skutkować tym, że kiełki zaczęto dodawać praktycznie do wszystkiego. Kiełki są też bardzo modne w Skandynawii i we Francji. Do Polski trafiły dopiero w latach 90-tych. Chętnie jadamy je w orientalnych daniach w restauracjach, ale rzadko sięgamy po nie w warunkach domowych. To błąd! Pora to zmienić! Tym bardziej, że możemy je sami hodować, a z pomocą przyjdzie nam kiełkownica. Jedzenie kiełków jest wartościowym uzupełnieniem każdej diety. Chroni przed chorobami cywilizacyjnymi, na przykład zawałem czy nowotworem. Już teraz zacznij hodować kiełki.


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl. Regulamin zamieszczania komentarzy za pomocą narzędzia Facebook oraz zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies