Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Policja


Bezpieczna droga w czasie ferii

Już za kilka dni na Mazowszu rozpoczną się ferie zimowe tj. od 15 do 28 stycznia. Jak wskazują doświadczenia z ubiegłych lat można w tych dniach spodziewać się wzmożonego ruchu pojazdów związanego z wyjazdami na zimowy wypoczynek.

policja_kamizelka_23_11_17

Dla policjantów czas ferii to okres wytężonej pracy. Kontrole pojazdów, trzeźwości i uprawnień kierujących, stanu technicznego pojazdów, zwłaszcza autokarów przewożących dzieci, ale też spotkania z uczestnikami zimowisk i ich opiekunami. Podczas spotkań funkcjonariusze drogówki będą przypominać o zasadach bezpieczeństwa w ramach ogólnokrajowej kampanii "Bezpieczna droga do celu" oraz prowadzonych od 12 stycznia br. działań "Bezpieczne Ferie 2018".

Do podstawowych zadań policjantów drogówki należeć będzie w tym okresie kontrola autokarów. Funkcjonariusze będą sprawdzać ich stan techniczny, wyposażenie i oznakowanie. Skontrolują kierujących pod kątem trzeźwości i wymaganych od nich dokumentów. Sprawdzą też czy pasażerowie przewożeni są zgodnie z przepisami i zasadami bezpieczeństwa.

Rodzice i opiekunowie w znacznym stopniu mogą przyczynić się do tego by podróż dziecka autobusem była bezpieczna. W związku z tym policjanci przypominają o pewnych zasadach, do których powinni się stosować:

- należy dokładnie sprawdzić przewoźnika tj. od kiedy działa firma, na jaką skalę działa, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii,

- można poprosić policjantów ruchu drogowego lub funkcjonariuszy ITD o skontrolowanie pojazdu, którym dziecko będzie podróżowało oraz jego kierowcy,

- zanim dzieci wyruszą w podróż, policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wszystkie wymagane dokumenty,

- należy wezwać policję, jeśli tylko stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby, wyciek oleju) lub zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) budzą wątpliwości.


Dodaj komentarz