Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Kolektory słoneczne w szpitalach Top Inwestycją Mazowsza 2018

Wybrano najciekawsze inwestycje komunalne na Mazowszu. Najbardziej topowymi w 2018 roku okazały się, zamontowane na mazowieckich szpitalach, kolektory słoneczne, które znalazły się w jedenastce największych inwestycji z terenu całego województwa.

2018/05/panele-kolektory-jpg-16-05-2018-13-51-1-jpg_5affce7dbb13a

System energii odnawialnej w szpitalach zyskał przychylność zarówno internautów jak też członków rady konsultacyjnej. Nagrody zostały wręczone podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

To już siódma edycja konkursu organizowanego przez Europejski Kongres Gospodarczy, Grupę PTWP oraz Portal Samorządowy. Na nominację mogły liczyć inwestycje komunalne, proekologiczne projekty antysmogowe, a także projekty z zakresu smart cities. Pierwszy etap zakładał głosowanie internautów. W drugim - o wygranych decydowali członkowie Rady Konsultacyjnej.

O zaszczytny tytuł TOP Inwestycji Komunalnej 2018 walczyło 30 projektów z całej Polski. Wśród nich dwie największe inwestycje samorządu województwa mazowieckiego - Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica w Ząbkach i system energii odnawialnej w szpitalach województwa mazowieckiego.

Projekt budowy kolektorów słonecznych, który zyskał uznanie jury, to inwestycja realizowana w 12 mazowieckich szpitalach. W efekcie zamontowano 2324 panele słoneczne o łącznej powierzchni 5386 m kw. Ponadto w dziewięciu placówkach przeprowadzono prace termomodernizacyjne. Projekt obejmował też szeroką kampanię edukacyjną. Jego realizacja gwarantuje nie tylko zmniejszenie się emisji szkodliwych substancji do powietrza, ale też spodziewane oszczędności nawet o jedną czwartą rocznie na podgrzewaniu ciepłej wody.


Do inwestycji przystąpiły szpitale warszawskie i podwarszawskie, obiekty z Siedlec, Ciechanowa, Płocka i Gostynina. Na kolektory postawiły też obie podległe samorządowi ostrołęckie placówki - Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. J. Psarskiego i SPZOZ Meditrans Ostrołęka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego. Realizacja tak dużego projektu, wartego ponad 42 mln zł, nie byłaby możliwa bez finansowego wsparcia z zewnątrz. Środki na budowę instalacji solarnych aż w 85 proc. pochodziły ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.