Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Smakołyki Mazowsza wybrane. Są też nasi reprezentanci (zdjęcia, laureaci)

Rozstrzygnięto jedenastą edycję konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Mazowiecki Konkurs Serów Zagrodowych. Podczas uroczystej gali wyróżniono i nagrodzono twórców najlepszych smakołyków Mazowsza. Wśród nich są też osoby z Ostrowi Mazowieckiej i powiatu ostrowskiego.

2018/09/laur-marszalka-fot-mazovia-jpg_5b9a0c5d371f3Fot. mazovia.pl

Uznanie kapituły zdobyły smakołyki z kilku kategorii. Spośród 144 zgłoszonych smakołyków zaszczytny tytuł otrzymało 16. Przyznano też 12 wyróżnień. Pośród laureatów znalazły się tez osoby z Ostrowi Mazowieckiej oraz powiatu ostrowskiego.

- To niesamowite jak wiele tajemnic kulinarnych kryje nasz region. Co roku producenci zgłaszają do konkursu nowe, ciekawe produkty i szukają pomysłów na kolejne. Inspiracją są nie tylko tradycyjne receptury, często przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jest też wiele dań, które powstają na bazie autorskich przepisów. I to nas bardzo cieszy, bo świadczy nie tylko o ogromnym szacunku producentów do mazowieckiej tradycji. Ale też pokazuje, że zdrowa żywność zyskuje coraz większą popularność wśród konsumentów - mówi marszałek Adam Struzik.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, w konkursie wzięli udział zarówno przedsiębiorcy, jak i producenci indywidualni, którzy rywalizowali w ośmiu kategoriach: wyroby piekarnicze, cukiernicze, przetwory mięsne (produkty pochodzenia zwierzęcego), ryby i przetwory rybne, przetwory owocowe i warzywne (produkty pochodzenia roślinnego), produkty mleczarskie, miody, napoje. Każdy uczestnik mógł zaprezentować tylko jeden produkt, a specjały nagrodzone w poprzednich edycjach nie mogły być powtórnie zgłaszane.

Lista laureatów oraz nagrodzone smakołyki z Ostrowi Mazowieckiej i powiatu ostrowskiego:
- Grażyna Pieńkowska z Ostrowi Mazowieckiej - Piernik dojrzewający (w kategorii: wyroby cukiernicze),
- Grażyna Laska z Małkini Górnej - Pstrąg nadziewany kaszą gryczaną (w kategorii: ryby i przetwory rybne),
- Mirosław Pędzich z Ostrowi Mazowieckiej - Miód wierzbowo-mniszkowy (w kategorii: miody),
- Bożena Basa z Ostrowi Mazowieckiej - Nalewka "Smak róży" (w kategorii: napoje),
- Artur Krupa ze Starego Lubotynia - Delikwent - ser dojrzewający (w kategorii: sery dojrzewające).

Nagrody i wyróżnienia wręczono podczas uroczystej gali. Zobacz zdjęcia na stronie mazovia.pl.


Dodaj komentarz