Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Smakołyki Mazowsza wybrane. Są też nasi reprezentanci (zdjęcia, laureaci)

Rozstrzygnięto jedenastą edycję konkursu o Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Mazowiecki Konkurs Serów Zagrodowych. Podczas uroczystej gali wyróżniono i nagrodzono twórców najlepszych smakołyków Mazowsza. Wśród nich są też osoby z Ostrowi Mazowieckiej i powiatu ostrowskiego.

2018/09/laur-marszalka-fot-mazovia-jpg_5b9a0c5d371f3Fot. mazovia.pl

Uznanie kapituły zdobyły smakołyki z kilku kategorii. Spośród 144 zgłoszonych smakołyków zaszczytny tytuł otrzymało 16. Przyznano też 12 wyróżnień. Pośród laureatów znalazły się tez osoby z Ostrowi Mazowieckiej oraz powiatu ostrowskiego.

- To niesamowite jak wiele tajemnic kulinarnych kryje nasz region. Co roku producenci zgłaszają do konkursu nowe, ciekawe produkty i szukają pomysłów na kolejne. Inspiracją są nie tylko tradycyjne receptury, często przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jest też wiele dań, które powstają na bazie autorskich przepisów. I to nas bardzo cieszy, bo świadczy nie tylko o ogromnym szacunku producentów do mazowieckiej tradycji. Ale też pokazuje, że zdrowa żywność zyskuje coraz większą popularność wśród konsumentów - mówi marszałek Adam Struzik.

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, w konkursie wzięli udział zarówno przedsiębiorcy, jak i producenci indywidualni, którzy rywalizowali w ośmiu kategoriach: wyroby piekarnicze, cukiernicze, przetwory mięsne (produkty pochodzenia zwierzęcego), ryby i przetwory rybne, przetwory owocowe i warzywne (produkty pochodzenia roślinnego), produkty mleczarskie, miody, napoje. Każdy uczestnik mógł zaprezentować tylko jeden produkt, a specjały nagrodzone w poprzednich edycjach nie mogły być powtórnie zgłaszane.

Lista laureatów oraz nagrodzone smakołyki z Ostrowi Mazowieckiej i powiatu ostrowskiego:
- Grażyna Pieńkowska z Ostrowi Mazowieckiej - Piernik dojrzewający (w kategorii: wyroby cukiernicze),
- Grażyna Laska z Małkini Górnej - Pstrąg nadziewany kaszą gryczaną (w kategorii: ryby i przetwory rybne),
- Mirosław Pędzich z Ostrowi Mazowieckiej - Miód wierzbowo-mniszkowy (w kategorii: miody),
- Bożena Basa z Ostrowi Mazowieckiej - Nalewka "Smak róży" (w kategorii: napoje),
- Artur Krupa ze Starego Lubotynia - Delikwent - ser dojrzewający (w kategorii: sery dojrzewające).

Nagrody i wyróżnienia wręczono podczas uroczystej gali. Zobacz zdjęcia na stronie mazovia.pl.


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl. Regulamin zamieszczania komentarzy za pomocą narzędzia Facebook oraz zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies