Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Policja


Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi

Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi będzie obchodzony już po raz dwunasty. Prostytucja, zmuszanie do niewolniczej pracy, handel organami ludzkimi - zwalczanie tego procederu stanowi wyzwanie dla całej Europy. Polska policja również przyłączy się do działań.

2018/10/ludzie-to-nie-towar-jpg-17-10-2017-08-59-jpg-03-10-2018-13-09-1-jpg_5bc1b1c36a60e

18 października jest obchodzony w całej Unii Europejskiej jako Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi.

- Jak podaje ONZ, handel ludźmi - dziećmi i kobietami zmuszanymi do prostytucji oraz pracownikami zmuszanymi do niewolniczej pracy - jest dzisiaj najbardziej dochodowym przestępstwem w Europie. Szacuje się, że zyski z handlu ludźmi wynoszą rocznie 2,5 mld euro (na całym świecie dochodzą do 32 mld dolarów) - mówi asp. Tomasz Żerański

Jedną z najważniejszych rzeczy związanych ze zwalczaniem handlu ludźmi jest budowanie szeroko rozumianej świadomości społecznej. Aby móc przeciwdziałać handlu ludźmi, które jest wyjątkowo dynamiczne, podlegające wahaniom, trzeba poznać zależność tego zjawiska. Pomóc w tym ma Europejski Dzień Walki z Handlem Ludźmi organizowany i obchodzony pod auspicjami Unii Europejskiej.

- Na poziomie krajowym polska policja w walce z handlem ludźmi współpracuje z organizacjami pozarządowymi, społecznymi i instytucjami użyteczności publicznej, takimi jak: Krajowe Centrum Interwencyjno-Konsultacyjne dla Ofiar Handlu Ludźmi, Fundacja „La Strada”, Fundacja "Dajemy Dzieciom Siłę", ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Stowarzyszenie "PoMOC" czy Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji - informuje asp. Tomasz Żerański.

Dominującą formą wykorzystania ofiar handlu ludźmi jest ich eksploatacja seksualna. Jednakże ostatnie lata wskazują na wyraźny wzrost wykorzystania ofiar do pracy przymusowej, także Polaków. Wejście Polski do strefy Schengen, a tym samym możliwość swobodnego przekraczania granic, spowodowała, że Polska z kraju wyłącznie pochodzenia ofiar stała się krajem zarówno ich tranzytu, jak i przeznaczenia. Identyfikowane w ostatnim czasie w Polsce cudzoziemskie ofiary pochodzą głównie z krajów Europy Wschodniej, np. Ukrainy i Białorusi, Europy Południowej np. Bułgarii i Rumunii, a także państw azjatyckich – Tajlandii i Chin. Polskie ofiary wykorzystywane są głównie w krajach Europy Zachodniej - np. w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Niemczech.

- Handlem ludźmi jest werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby z zastosowaniem: przemocy lub groźby bezprawnej, uprowadzenia, podstępu, wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności, udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą - w celu jej wykorzystania, nawet za jej zgodą, w szczególności w prostytucji, pornografii lub innych formach seksualnego wykorzystania, w pracy lub usługach o charakterze przymusowym, w żebractwie, w niewolnictwie lub innych formach wykorzystania poniżających godność człowieka albo w celu pozyskania komórek, tkanek i narządów wbrew przepisom ustawy - informuje asp. Tomasz Żerański

Więcej informacji na temat przestępstwa handlu ludźmi oraz Europejskiego Dnia Przeciwko Handlowi Ludźmi można przeczytać na stronie portalu o przeciwdziałaniu handlu ludźmi oraz polskiej policji.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.