Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Policja


Policja apeluje: reagujmy widząc osobę narażoną na hipotermię

Temperatura w ciągu dnia sięga nawet 20 stopni Celsjusza, jednak noce nie są już tak ciepłe, ponieważ często temperatura spada poniżej zera. W takich warunkach łatwo o wychłodzenie organizmu. - Reagujmy widząc osobę narażoną na hipotermię - apelują policjanci.

temperatura_23_02_18

Osoba przebywająca nocą na zewnątrz łatwo może stać się ofiarą hipotermii, czyli wychłodzenia organizmu. Takiemu stanowi może sprzyjać nieodpowiedni ubiór, przyjmowane leki, niedożywienie, nadmierne spożycie alkoholu (gdyż rozszerza naczynia krwionośne i organizm szybciej wytraca ciepło), przebywanie dłuższy czas w nieruchomej pozycji.

- Należy pamiętać, że spadek temperatury ciała już o kilka stopni może spowodować, że osoba, z którą rozmawiamy wykazuje zmniejszoną reakcję na nasz dotyk, odczuwa ból z powodu obniżonej temperatury ciała, ma skurcze mięśni, jest zdezorientowana i może mieć zaburzenia świadomości. Takie objawy powinny wzbudzić u nas obawę o życie i zdrowie tej osoby. Nie można pozostawić jej w miejscu, w którym się ją zastanie - mówi asp. Krzysztof Kolator.

Spadek temperatury ciała o kolejne kilka stopni, tj. poniżej 30 stopni Celsjusza oznacza bardzo zły stan osoby lub nawet stan krytyczny.

- Taka osoba może w rozmowie z nami odmawiać przyjęcia pomocy. Zimna skóra, brak dreszczy, kłopoty z mową, sztywność mięśni, problemy z ruchem i utrata świadomości, powinny utwierdzić nas w przekonaniu, że niezbędna jest szybka pomoc medyczna. Taka osoba za chwilę może mieć problemy z oddychaniem i krążeniem. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia danej osoby - zaznacza policjant.

Co należy zrobić? Najważniejsze, by jak najszybciej wezwać pomoc medyczną.

- Do czasu przyjazdu ratowników można przybrać sobie do pomocy inne osoby. Jeśli to możliwe, należy stopniowo ogrzewać ciało poprzez okrycie osoby ciepłym ubraniem lub kocem. Nie masujmy ciała i nie doprowadzajmy do wykonywania przez tę osobę niepotrzebnych ruchów. Osobie przytomnej i znajdującej się w początkowej fazie wychłodzenia, można podać ciepłe (nie gorące) napoje. W skrajnie ciężkich przypadkach, gdy jest to niezbędne, należy prowadzić reanimację do czasu przybycia pomocy medycznej - radzi funkcjonariusz.

Wyprzedzając te działania, policjanci apelują do mieszkańców o zwiększenie empatii - szczególnie w odniesieniu do osób nietrzeźwych, bezdomnych i potrzebujących pomocy. Należy pamiętać, że każdej zimy ktoś traci życie w wyniku wychłodzenia organizmu.

- Nie należy obawiać się interweniowania w sytuacjach, gdy podejrzewamy, że ktoś może znajdować się w okolicznościach zagrażających życiu lub zdrowiu. Jednym telefonem możemy uratować komuś życie. Należy dzwonić na numery alarmowe: 112, 997, 998 lub 999 - mówi aspirant.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.