Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Koszary mazowieckiej brygady otworzą się dla kolejnych ochotników

W przededniu Święta Niepodległości, po raz kolejny bramy koszar otworzą się dla ochotników na żołnierzy wojsk obrony terytorialnej.

2018/11/statystyka-terytorialsi-jpg_5be425b6d0edf

10 listopada od wczesnych godzin porannych w ciechanowskiej jednostce wojskowej rozpocznie się powołanie do służby w szeregach 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Tego dnia ochotnicy otrzymają mundur i wyekwipowanie, to czas również na sprawy ewidencyjne.

Drugi dzień to badania i testy potencjału sprawności fizycznej, które obejmują "test wejściowy" i badanie współczynników budowy ciała. Wyniki tych testów będą wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów. Blisko 80 kandydatów z północnego Mazowsza w ten sposób rozpocznie szkolenie podstawowe, tzw. "szesnastkę" w ramach terytorialnej służby wojskowej.

- Po raz pierwszy szkolenie podstawowe odbędzie się na placu ćwiczeń taktycznych "Targonie", natomiast szkolenia strzeleckie przeprowadzone zostaną w oparciu o cywilną strzelnice "Aquila", a także na strzelnicy wojskowej w Kątach Węgierskich. Dla ochotników to sprawdzian kondycji, wytrwałości, ale też motywacji - informuje Aneta Szczepaniak, rzeczniczka prasowa 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Szkolenie zakończy się 25 listopada, kiedy to żołnierze złożą uroczystą przysięgę wojskową w Węgrowie. Warto podkreślić, że "szesnastka" to dopiero początek szkoleń terytorialsów. Cały proces szkoleniowy trwa 3 lata i odbywa się przede wszystkim w systemie weekendowym, co pozwala w sposób optymalny pogodzić życie zawodowe i rodzinne ze służbą wojskową.

Jak wygląda "szesnastka" terytorialsa?
Podczas "szesnastki" ochotnicy uczą się przede wszystkim praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, udzielania pierwszej pomocy, topografii. Bardzo ważną częścią szkolenia są zajęcia z taktyki, które scalają całą wiedzę podstawową terytorialsa.

Szkolenie kończy tzw. pętla taktyczna, czyli sprawdzian z zakresu wiedzy i umiejętności, jakie ochotnicy nabyli podczas "szesnastki".

Kim jest statystyczny terytorials?
Żołnierze obrony terytorialnej wywodzą się z różnych środowisk, reprezentują różne zawody, mają swoje pasje i zainteresowania, a często także unikatowe umiejętności. To właśnie ludzie są największą wartością wojsk obrony terytorialnej i to oni stanowią o sile nowej formacji.

Dane statystyczne pokazują, że średnia wieku żołnierza obrony terytorialnej to 32 lata, a zdecydowaną większość, bo aż 70 proc. stanowią ludzie młodzi, w wieku poniżej 35 lat. Blisko 77 proc. jest aktywnych zawodowo, a ok. 15 proc. studiuje. Około 50 proc. ma wykształcenie średnie, a 32 proc. wyższe. Co dziesiąty terytorials jest kobietą.

Wojska obrony terytorialnej na północnym Mazowszu
5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. "Rój", powstała w ramach II etapu formowania wojsk obrony terytorialnej, jest jedną z dwóch brygad obrony terytorialnej na terenie województwa mazowieckiego. W jej skład wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty, rozmieszczone w czterech rejonach północnego Mazowsza: w Ciechanowie, Komorowie, Siedlcach i Zegrzu (w trakcie formowania).

Dowódcą 5 Mazowieckiej Brygady jest płk dypl. Andrzej Wasielewski. Ich misją jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych w stałym rejonie odpowiedzialności, który obejmuje 17 powiatów. Natomiast w czasie wojny brygada stanowić ma wsparcie dla wojsk operacyjnych.

Obecnie 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej liczy już blisko 1500 żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową.


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl. Regulamin zamieszczania komentarzy za pomocą narzędzia Facebook oraz zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies