Już 28-y raz, 1 sierpnia, z Łomży wyruszy Piesza Pielgrzymka na Jasna Górę. Idą na Jasną Górę, aby spotkać się z Maryją i zanieść jej swoje prośby, błagania i podziękowania. O co pątnicy proszą najczęściej? O zdaną maturę, dobrego męża/żonę, zgodę w rodzinie i dobrą pracę.

Ogromny trud, wysiłek i bolące stopy nie są dla nich przeszkodą. Po drodze śpiewają religijne pieśni, spowiadają się i słuchają konferencji.
Piesza Pielgrzymka Łomżyńska na Jasną Górę (PPŁ) wyrusza z pięciu miejscowości: 1 sierpnia z Łomży, Zambrowa i z Ostrołęki, 2 sierpnia z Ostrowi Mazowieckiej i 3 sierpnia z Wyszkowa. Na Jasną Górę pątnicy naszej diecezji wejdą 13 sierpnia. Prezentacja pielgrzymki odbywa się przed wałami Jasnej Góry ok. godz. 18.30-19.00, a 30 minut później odprawiana jest msza św. w kaplicy Cudownego Obrazu pod przewodnictwem biskupa diecezji Janusza Stepnowskiego.
Zakończenie pielgrzymki następuje 14 sierpnia po mszy św. sprawowanej o godz. 9.00 w której biorą udział pątnicy z diecezji łomżyńskiej, siedleckiej, płockiej i kaliskiej.
Grupa z Ostrowi Mazowieckiej wędruje 12 dni trasą liczącą 386 km, a grupa z Wyszkowa w ciągu 11 dni pokonuje 364 km.
„Pielgrzymka, to rekolekcje w drodze, na których możesz spotkać Pana, gdzie możesz przygotować glebę serca przez sakramentalną spowiedź z całego życia, która je uporządkuje, by Chrystus mógł zasiać w tobie ziarno królestwa Bożego.
Pielgrzymka, to głębokie doświadczenie religijne. Na pamięć przychodzą mi osobiste wspomnienia, gdy sam wędrowałem w pielgrzymce warszawskiej w latach 1977-78. Na pielgrzymce człowiek nabiera hartu ducha znosząc niedogodności, ponosząc trud wędrówki, pokonując własne słabości.
Takie doświadczenie potrzebne jest młodemu pokoleniu, by wkraczając w dorosłe życie potrafiło dojrzale reagować na pierwsze niepowodzenia, trudności, by na własne życie patrzyło z wiarą, jak Abraham – Ojciec Narodu Wybranego.
[…]
Bł. Ks. Jerzy Popiełuszko mawiał: „Życie jest jedno, nie można go zmarnować”. Zachęcam do aktywnego wypoczynku, wzięcia udziału w pielgrzymce lub innych formach wypoczynku organizowanych przez duszpasterzy. Umiejcie zrezygnować z dotychczasowej formy rozrywki. Miejcie odwagę wyboru tego, co wartościowe, co może uformować w Was pięknych i szlachetnych ludzi. Chrystus czeka na Was w swoim Kościele.
Niech łaska i pokój oraz moje pasterskie błogosławieństwo towarzyszy organizatorom i pielgrzymom na pielgrzymim szlaku oraz Pielgrzymom Duchowym Grupy Białej.
Wasz Biskup Janusz” – pisze w liście do wiernych biskup łomżyński Janusz Stepnowski
Zobacz zdjęcia z ubiegłorocznej pielgrzymki do Częstochowy
Dopasuj dla mnie
Zaznacz tematy, które Cię interesują. Zapamiętamy wybór tylko na tym urządzeniu.
Informacja: zapisujemy wyłącznie wybór tematów w pamięci przeglądarki (localStorage). Możesz wyłączyć w każdej chwili.
Bądź pierwszy! Dodaj komentarz
Twoja opinia pomaga być na bieżąco
Dodając komentarz, akceptujesz regulamin komentowania.
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.
Rozpocznij dyskusję – napisz pierwszy komentarz poniżej.