Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Ostatnia "szesnastka" mazowieckich terytorialsów (zdjęcia)

W sobotę 1 grudnia rozpoczęło się ostatnie w tym roku szkolenie dla ochotników do terytorialnej służby wojskowej. Jest to siódme szkolenie podstawowe zorganizowane przez 5 Mazowiecką Brygadę Obrony Terytorialnej.

2018/12/terytorialsi-wojsko-jpg_5c065af95ddd2Fot. 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

57 ochotników z rejonu północnego Mazowsza, zasili szeregi dwóch batalionu lekkiej piechoty - w Ciechanowie i w Komorowie (powiat ostrowski) oraz 4 samodzielnych kompanii.

- Obecnie, ochotnicy, którzy nie mieli styczności z wojskiem odbywają szkolenie podstawowe, tzw. "szesnastkę", natomiast rezerwiści szkolą się w ramach szkolenia wyrównawczego trwającego 8 dni - informuje Aneta Szczepaniak, rzeczniczka prasowa 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Terytorialsi podczas szkolenia podstawowego zdobywają umiejętności ogólnowojskowe, uczą się topografii, udzielania pierwszej pomocy, czy zachowania na polu walki. Największy nacisk, kładziony jest na szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią.

Wszystkie umiejętności zdobyte w czasie "szesnastki" i "ósemki", terytorialsi będą rozwijać podczas szkoleń rotacyjnych przez kolejne 3 lata, tym samym odbywając minimum 124 dni szkoleniowe. Zanim ochotnicy złożą przysięgę wojskową, która jest zwieńczeniem każdego szkolenia podstawowego, muszą zaliczyć sprawdzian wiedzy i umiejętności zdobytych podczas szkolenia - tzw. "pętlę taktyczną".


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl. Regulamin zamieszczania komentarzy za pomocą narzędzia Facebook oraz zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies