Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Policja


Policjanci zadbają o bezpieczeństwo podczas WOŚP

Policjanci w całym kraju będą czuwać nad bezpieczeństwem podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przed oficjalnym rozpoczęciem finału funkcjonariusze szkolili wolontariuszy, przypominając im m.in. podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas kwestowania.

2019/01/policja-wosp-jpg_5c3879dae202bFot. Komenda Główna Policji

Nad zapewnieniem bezpieczeństwa podczas WOŚP czuwać będzie kilka tysięcy policjantów.

- Funkcjonariusze szczególną uwagę zwracać będą na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione, dbać będą o bezpieczeństwo wolontariuszy, kwestujących dzieci, a także cały czas prowadzić działania informacyjno-edukacyjne dla osób starszych - informują policjanci.

Każdy z wolontariuszy jest wyposażony w identyfikator ze zdjęciem, numerem ankiety, adresem wolontariusza. Identyfikator musi być wypisany czytelnie. Zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać wyglądowi wolontariusza. Dodatkowo identyfikator musi mieć serduszkowe logo fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Porady dla darczyńców Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:
- każdy wolontariusz musi nosić swój identyfikator w widocznym miejscu,
- skarbonka wolontariusza musi być oklejona banderolami fundacji WOŚP, na górze przy otworze do wrzucania pieniędzy powinien znajdować się wyraźnie napisany ten sam numer kwestującego, który widnieje na identyfikatorze,
- nieodzownym atrybutem wolontariuszy są wszystkim doskonale znane serduszkowe naklejki.

- Jeśli zaistnieje podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, prosimy mieszkańców o kontakt z policją lub strażą miejską/gminną - zaznaczają mundurowi. - Prosimy również o wszelkie informacje dotyczące podejrzanych zachowań napotkanych osób, które zagrażają bezpieczeństwu wolontariuszy i osób uczestniczących w imprezach organizowanych w tym dniu.

Porady dla wolontariuszy:
Zbiórki pieniędzy należy prowadzić w bezpiecznych miejscach: centrach handlowych, w których zatrudnieni są pracownicy ochrony, głównych ciągach komunikacyjnych, miejscach dobrze oświetlonych, miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych, miejscach objętych monitoringiem kamer, itp.

- Nie prowadźcie zbiórek w miejscach mało uczęszczanych, na źle oświetlonych ulicach, miejscach, które na waszym osiedlu uznawane są za niebezpieczne. Unikajcie prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie jest zawsze bezpieczniej. Starajcie się zapewnić sobie towarzystwo innych wolontariuszy, a jeżeli to możliwe opiekę osób dorosłych. Szczególnie ważne jest, abyście wracając do waszego sztabu, po zakończeniu zbiórki pieniędzy, poruszali się w grupie, korzystajcie z pomocy waszych znajomych, bliskich. Jeżeli będziecie tego potrzebowali zwracajcie się o pomoc do policji lub straży miejskich/gminnych. Możecie im bezpośrednio zgłaszać swoje uwagi na temat waszego bezpieczeństwa podczas prowadzenia zbiórki pieniędzy. Czasami możecie zostać zapytani przez policjantów o to, jak przebiega wasza kwesta. Nie obawiajcie się, to z troski o wasze bezpieczeństwo - apelują funkcjonariusze.

Policjanci przypominają o tym, by w każdej sytuacji wymagającej interwencji alarmować służby dzwoniąc pod bezpłatne numery alarmowe 997 i 112.


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl. Regulamin zamieszczania komentarzy za pomocą narzędzia Facebook oraz zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies