Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Mniej wypadków na polskich drogach w 2017 roku

Statystyki wypadków w Polsce należą do jednych z najgorszych w Europie, lecz bezpieczeństwo na drogach w kraju poprawia się nieprzerwanie od ponad 20 lat. Mniej osób ginie na drogach, lecz dużym problemem pozostaje trzeźwość kierowców.

2019/01/gps-kamera-samochod-jpg_5c46c38291f25

Statystyki policyjne
Komenda Główna Policji przygotowała statystyki, w których wykazała, że w całym 2017 roku doszło do ponad 32,5 tysiąca wypadków drogowych, w których zginęło ponad 2800 osób, a 39 tysięcy zostało rannych. Nietrzeźwość w czasie kontroli stwierdzono u prawie 110 tysięcy kierujących.

Na polskich drogach wciąż jest niebezpieczniej niż na drogach w Niemczech czy Francji, lecz z roku na rok policyjne statystyki są coraz bardziej zadowalające. W 2016 roku na drogach zginęło ponad 3000 osób, a wypadków było około 1000 więcej niż w roku 2017. Liczba pijanych kierowców nieco spadła, lecz wciąż jest o wiele za wysoka, by mówić o poprawie pod tym względem.

Policjanci wskazują, że poprawa bezpieczeństwa na drogach jest procesem długofalowym, który przynosi stopniowe efekty. Powoli zwiększa się świadomość kierowców, a przepisy dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach czy zapinania pasów są powszechnie przestrzegane. Ponadto zmiany w kodeksie drogowym i zwiększenie kar za przewinienia odstraszają kierowców od popełniania wykroczeń. Dodatkowo dzięki stosowaniu przez policję kamer samochodowych Vision Track, kierujący pojazdami przestali czuć się bezkarnie - udowodnienie im winy jest znacznie prostsze ze względu na nagranie wykroczenia.

Kierowcy chcą poprawy bezpieczeństwa na drogach
Rosnąca świadomość kierowców w Polsce sprawia, że sami kierujący starają się wspierać policję w zatrzymywaniu piratów drogowych. Wielu kierowców, którzy codziennie poruszają się samochodami po drogach w miastach i poza terenem zabudowanym, używa kamer samochodowych https://www.visiontrack.com/vehicle-tracking-systems. Nagrania z Vehicle Tracking coraz częściej trafiają na policję, a dzięki nim drogówka skuteczniej ściga niebezpiecznych uczestników ruchu drogowego.

Kamery samochodowe nie są jedynym sposobem, z jakiego korzystają kierowcy, by walczyć z piratami drogowymi. Coraz częściej na policję są zgłaszane telefoniczne przypadki nietrzeźwych kierujących pojazdami - zgłoszenie może zostać przyjęte anonimowo, dzięki czemu Polacy mają więcej odwagi, by poinformować o nietrzeźwym znajomym czy sąsiedzie za kółkiem. Dodatkowo bardziej odpowiedzialni są nowi kierowcy, którzy zdają egzaminy w zupełnie innych warunkach niż kilkanaście lat temu.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.