Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Pierwsza tegoroczna przysięga terytorialsów (zdjęcia)

W miniony weekend odbyła się pierwsza w tym roku przysięga żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, złożyło ją 64 ochotników. Następne szkolenie rusza 30 marca.

2019/02/przysiega-5mbot-jpg_5c613bd8ea1cbFot. 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

W niedzielę 10 lutego, od godz. 10.00, na placu apelowym jednostki wojskowej 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej odbywał się piknik militarny.

W samo południe rozpoczęła się uroczystość zaprzysiężenia nowych terytorialsów, która już po raz drugi odbyła się na terenie ciechanowskich koszar. Przysięgę na sztandar Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej okręg Ostrołęka, złożyło 64 żołnierzy. Wśród nich było aż 15 kobiet.

- Blisko 50 proc. przysięgających to uczniowie, studenci i nauczyciele, którzy postanowili wykorzystać zimową przerwę w nauce i odbyć przeszkolenie wojskowe. Oprócz nich, wśród przysięgających byli również przedstawiciele wielu profesji m.in. pielęgniarka, ratownik wodny, grafik komputerowy, prawnik, instruktorzy wszelkich sportów, zawodnik MMA i nawet dziennikarz - informuje Aneta Szczepaniak, rzeczniczka prasowa 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Żołnierzom towarzyszyli koledzy i koleżanki, którzy już wcześniej składali przysięgę. Łącznie w uroczystości wzięło udział blisko 700 żołnierzy.

Podczas ceremonii, dowódca 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej wręczył wyróżnienia żołnierzom, którzy osiągnęli najlepsze wyniki podczas szkolenia podstawowego. Ważnym akcentem tego dnia było oficjalne otwarcie sali tradycji, w której zebrano eksponaty z półtorarocznej działalności jednostki, a także pamiątki związane z patronem brygady oraz z Pułkiem Artylerii, który do 2000 roku stacjonował w koszarach obecnie zajmowanych przez terytorialsów.

Terytorialsi po zaprzysiężeniu, wzmocnią szeregi wszystkich batalionów 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, w tym w Komorowie (powiat ostrowski). Obecnie w szeregach wojsk obrony terytorialnej pełni służbę 17,5 tys. żołnierzy, z czego ponad 1600 to żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Misją formacji jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl. Regulamin zamieszczania komentarzy za pomocą narzędzia Facebook oraz zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies