Opublikowano . Mazowieckie | Aktualności | Policja


Wzrost liczby wypadków z udziałem jednośladów

Wraz ze wzrostem popularności jednośladów oraz urządzeń transportu osobistego w krajach Unii Europejskiej, rośnie także liczba wypadków z ich udziałem. Instytut Transportu Samochodowego uczestniczył w europejskim badaniu wypadków drogowych z udziałem cyklistów.

2018/08/rower-znak-jpg_5b7d1ef90c1f8

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na zmianę sposobu podróżowania. Zamiast samochodu
wybieramy rowery, motorowery, motocykle lub urządzenia transportu osobistego. Stały wzrost liczby jednośladów na drogach musi mieć odbicie również w statystykach. Obok nas powstaje nowa infrastruktura sprzyjająca rozwojowi tego rodzaju środków lokomocji. Wiele osób kieruję się też dobrem ekologii, czy poprawą własnej kondycji.

Ewolucję w trendach mobilności wspiera Unia Europejska, która poprzez szereg nowych regulacji chcę zachęcić do zmiany przyzwyczajeń. Europejskie miasta są zatłoczone oraz borykają się z dużym problemem zanieczyszczenia powietrza.

W 2018 r. na polskich drogach zginęło 286 rowerzystów, to 65 osób więcej niż rok wcześniej. Również w statystykach motocyklistów zanotowano smutny wzrost wypadków śmiertelnych. Podobne tendencje obserwujemy w innych krajach Unii Europejskiej - wylicza Anna Zielińska z Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS.

Niekorzystna statystyka dotyczy zwłaszcza rowerzystów. Wskaźnik zabitych na 1 milion mieszkańców wynosi w Polsce 7,1 i jest blisko dwa razy wyższy, niż średnia europejska. Gorzej wypadają tylko Rumunia, Łotwa i Węgry. Co gorsza wskaźnik ofiar śmiertelnych wśród motocyklistów i motorowerzystów jest jeszcze wyższy, niż dla rowerzystów i wynosi 8,5. Duży wpływ na bezpieczeństwo użytkowników jednośladów ma posiadanie kasku, który nie jest obowiązkowym elementem w każdym kraju. Dodatkowo warto pamiętać o jego zapinaniu.

- Istnieje wiele przyczyn wypadków z udziałem kierujących jednośladami. Z jednej strony są to błędy samych rowerzystów (nagła zmiana kierunku jazdy w momencie zbliżania się innego pojazdu, brak znajomości przepisów, nietrzeźwość, czy braki w oświetleniu roweru) i motocyklistów (przede wszystkim brawura i nadmierna prędkość). Ale uchybienia popełniają też kierowcy samochodów – są nieostrożni, zachowują zbyt mały odstęp przy wyprzedzaniu rowerzystów i motorowerzystów lub nie ustępują pierwszeństwa wjeżdżającym na jezdnię ze ścieżki rowerowej. - przekonuje mł. insp. Jacek Mnich z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Radomiu.

Dodaj komentarz



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl.