Opublikowano . Ostrów Mazowiecka | Aktualności | Policja


Jednoślady to nie zabawki. Policja apeluje o rozwagę

Okres wiosny i lata to czas, gdy po drogach porusza się mnóstwo jednośladów. Motocykle, skutery i motorowery, to doskonałe środki transportu, gdy jest słonecznie i ciepło, pod warunkiem jednak, gdy korzysta się z nich z rozsądkiem i świadomością zagrożeń jakie ze sobą niosą.

motocykl_tyszki_09_08_17

Obecnie na drogach naszego miasta i powiatu, podobnie jak w całym kraju, można spotkać mnóstwo motocykli, motorowerów i innych tego typu pojazdów. Większość jeżdżących nimi osób, zachowuje się zgodnie z przepisami i pełną świadomością swoich praw i obowiązków na drogach oraz zagrożeń z jakimi mogą się spotkać i jakie mogą spowodować dla siebie i innych. Jest też jednak spora grupa, która często traktuje drogę jak plac zabaw, lekceważąc wszelkie zasady bezpieczeństwa i przepisy na niej obowiązujące. Często efekty takiego zachowania mają tragiczny finał.

- Jako użytkownicy jednośladów miejmy świadomość, że osoby podróżujące samochodem są zabezpieczone przez pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne, kurtyny i inne środki techniczne, chroniące je przy zderzeniu. Jednoślady, co oczywiste, żadnych zabezpieczeń tego typu nie posiadają. Kierowcę chroni jedynie kask i czasem dobrej jakości kombinezon. Jednak przy uderzeniu w przeszkodę, zwłaszcza z dużą prędkością te zabezpieczenia okazują się niewystarczające. A zdarzają się osoby, które nie korzystają nawet z tych, elementarnych form zabezpieczenia. Trzeba też pamiętać, że jednoślady są o wiele bardziej wrażliwe na jakość drogi. Jazda samochodem po drodze, na której są wyrwy czy nierówności, może skończyć się jedynie niegroźnym uszkodzeniem. Kierowca jednośladu w takim przypadku najczęściej utraci panowanie nad pojazdem, czego efekty mogą być tragiczne - informują funkcjonariusze policji.

Często dochodzi też do sytuacji, gdy rodzice kupują swoim dzieciom motorowery czy skutery. Pozwalają młodym ludziom jeździć nimi, mimo tego, że ci nie mają do tego uprawnień i umiejętności. Zdarzają się przypadki kilkuletnich dzieci, którym rodzice pozwalają na takie zabawy. Bywa, że ich efektem jest śmierć dziecka.

- Apelujemy do wszystkich kierujących o rozwagę i przestrzeganie przepisów. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć na względzie bezpieczeństwo swoje i innych. Pamiętajmy, że w przypadku nawet najdrobniejszej kolizji motocykla i samochodu, to motocyklista ma najmniejsze szanse na przeżycie czy wyjścia z wypadku bez obrażeń. Do kierujących samochodami natomiast apelujemy o kilkukrotne patrzenie w lusterka przed wykonaniem manewru skrętu czy zmiany pasa - zwracają uwagę mundurowi.


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl. Regulamin zamieszczania komentarzy za pomocą narzędzia Facebook oraz zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies