Opublikowano . Kraj i świat | Aktualności | Pozostałe wiadomości


Film Tomasza Sekielskiego o pedofilii w kościele obejrzały już miliony widzów (wideo)

Dramatyczny dokument pt. "Tylko nie mów nikomu", zrealizowany przez Tomasza Sekielskiego, dotyczący problemu pedofilii w polskim kościele oraz ujawniający konfrontacje osób pokrzywdzonych z ich oprawcami, ma już na YouTube miliony wyświetleń.

2019/05/tylko-nie-mow-nikomu-jpg_5cd9546a0141c

Obraz dotyka najczarniejszych i najbardziej skrywanych przez Kościół Katolicki grzechów osób duchownych, które dopuszczały się po wielokroć molestowania małych dzieci. Akty pedofilskie były przez lata głęboko skrywane, a oprawcy chronieni.

Dokument Tomasza Sekielskiego po raz kolejny przerwał zmowę milczenia i wywołał nie tylko medialną burzę, ale też społeczną dyskusję o przestępstwach na tle seksualnym, które przez lata nie doczekały się kary. Chociaż Kościół Katolicki zapewnia, że podjął działania na rzecz walki z pedofilią w kościele, to kroki te są nadal mało radykalne.

Film otwiera kolejną dyskusję o tym, jak ratować ofiary, jak uchronić kolejne dzieci przed pedofilami w sutannach, ale też staje się drogowskazem dla kościelnych dostojników, aby raz na zawsze oczyścić kościół z pedofilii.

Dokument pokazuje doświadczenia dorosłych już osób, które żyją z piętnem krzywdy, jaką w dzieciństwie wyrządziły im osoby duchowne. Ich poraniona psychika, zniszczone życie prywatne oraz wciąż pojawiające się lęki są dowodem na to, że raz wyrządzona krzywda może zaważyć na całym życiu. Oglądamy tu konfrontacje ofiar z ich oprawcami - księżmi emerytami, którzy dopiero u schyłku życia przyznali się do przestępstwa.

Jeden dokument nie zdoła jednak pomieścić mnóstwa innych, tragicznych historii jakie zgłoszono do Tomasza Sekielskiego oraz jego ekipy. Trwają prace nad kolejnymi częściami dokumentu. Czas najwyższy, aby osoby, które krzywdziły dzieci, zostały napiętnowane i poniosły stosowną karę. Nawet, jeśli od tego czynu minęło wiele lat.

Produkcja Tomasza Sekielskiego jest nietypowa, bowiem dziennikarz zrealizował ją tylko i wyłącznie ze środków zebranych podczas publicznej zbiórki. Datki były przekazywane przez zwykłych obywateli z prywatnych funduszy. Jak zapowiada Tomasz Sekielski, już trwają prace nad kontynuacją dokumentu. W toku realizacji filmu, do dziennikarza zgłosiło się wiele ofiar, których historie nie znalazły się w tym dokumencie. Jak pisze Sekielski, do ekipy filmowej dotarły nowe, szokujące dowody w sprawach, dlatego zamierzają nakręcić kontynuację. Tak jak poprzednio chcą, aby była to produkcja niezależna.

Poniżej cały film dostępny bezpłatnie na kanele YouTube. Film został udostępniony 11 maja 2019 roku.


Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników serwisu ostrowmaz24.pl. Regulamin zamieszczania komentarzy za pomocą narzędzia Facebook oraz zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies